Na antypodach żyje wiele różnych zwierząt. Jednak część z nich jest charakterystyczna tylko i wyłącznie dla tego rejonu świata. Zobaczcie sami jakie są najbardziej charakterystyczne zwierzęta Australii.
Kangury – najsłynniejsze zwierzęta Australii
Chyba każdy na hasło: „zwierzęta Australii” bez wątpienia przywołuje kangura. Ssaki te należą do torbaczy, a więc samice posiadają tzw. torbę lęgową, w której rozwijają się młode. Trzy najbardziej popularne gatunki to kangur rudy, szary i olbrzymi. Zwierzęta te są roślinożercami, mają przeciwstawny kciuk oraz mogą osiągać rozmiary do 3m wraz z ogonem i masę do 80 kg.
Koala
Ten uroczy „miś” występuje w naturalnym środowisku wyłącznie we wschodniej części kontynentu. Jego rozmiary to 65-80cm oraz 4-15 kg. Zazwyczaj koloru srebrno-szarego choć zdarzają się również osobniki w kolorze czekoladowym. Z pewnością z niedźwiedziem nie ma totalnie nic wspólnego – jego cechy bardziej przypominają te, które możemy spotkać u leniwca.
Dziobaki – nietypowe zwierzęta Australii
Jeśli byłby organizowany konkurs na najdziwniejsze zwierzęta Australii to wygrałby dziobak. Posiada dziób podobny do kaczego, ogon jak u bobra, składa jaja i posiada błonę pławną pomiędzy palcami co sprawia, że jest świetnym pływakiem. Jako jedyny ssak posiada kolec jadowy – ukłucie nie jest co prawda śmiertelne dla człowieka ale powoduje opuchliznę i silny ból. Stanowi zwierzęcy symbol stanu Nowa Południowa Walia.

Dingo
Sprowadzony na kontynent australijski przez człowieka około 5000 lat temu szybko stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych zwierząt Australii. Bardzo podobny do psa domowego, jednak a inną budowę czaszki i, co bardzo charakterystyczne, nie umie szczekać. Żyje do 14 lat, może ważyć nawet do 24 kg a jego wysokość w kłębie to 44-63 cm. Ciekawostką jest fakt, że psy te były pierwotnie udomowionymi towarzyszami człowieka, a w Australii wtórnie zdziczały.

Kazuar
Bardzo rzadko spotykany ptak, występujący w północno-wschodniej części Queensland. Osiąga wysokość do 1,8 m i wagę do 85 kg. Jest bardzo płochliwy, jednak potrafi być bardzo agresywny. Podobnie jak u pingwinów za wysiadywanie jaj odpowiedzialny jest samiec.

Emu
Jest drugim największym ptakiem świata (po strusiu) – osiąga do 2 m wysokości. Potrafi pływać oraz bardzo szybko biegać – z prędkością do 50 km/h. Występuje, podobnie jak kangur, w godle Australii.

Kolczatka
Podobnie jak dziobak należy do stekowców, a więc składa jaja. Żywi się mrówkami i termitami, które chwyta bardzo długim językiem (do 18 cm). Sama osiąga rozmiary 30-45 cm (bez ogona) i masę 2-7 kg. Wyczuwając niebezpieczeństwo zwija się w kulkę i podnosi igły na sztorc.

Diabeł Tasmański
Na wolności występuje jedynie na wyspie Tasmanii. Jest bardzo zwinny i wytrzymały, wydaje głośny oraz niepokojący pisk i osiąga wielkość niewielkiego psa. Stanowi oczywiście symbol Tasmanii, ale te zwierzęta Australii zostały najbardziej rozreklamowane przez postać „Taz’a” w Looney Tunes.

Wombat
Osiąga do 1,2 m długości i do 39 kg masy ciała. Jest roślinożerny, prowadzi nocny tryb życia i daje się łatwo oswoić. Kopie systemy nor pod ziemią i mimo dość krępej budowy ciała potrafi osiągnąć prędkość do 40 km/h.

Wielkouch Króliczy – tzw. Bilby
Niewielkie zwierzę (30-55 cm bez ogona, 1-2,5 kg), które posiada charakterystyczne, nieproporcjonalnie wielkie uszy, które ułatwiają chłodzenie organizmu. Niewątpliwie godnym uwagi jest fakt, że zwierzę to jest w Australii alternatywą dla Zajączka Wielkanocnego – w związku z tym produkowane są nawet czekoladowe figurki w jego kształcie.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o charakterystyczne zwierzęta Australii. Spośród nich, w naturalnym środowisku udało nam się spotkać kangury, koale, kolczatkę oraz dziobaka. Także jeszcze dużo przed nami.
Polecamy Wam przyrodniczy film dokumentalny na temat Australii i australijskich zwierząt – kliknij tutaj >>>
Część z Was pewnie jest ciekawa gdzie są te wszystkie niebezpieczne zwierzęta, o których tyle się mówi. Możecie o nich przeczytać w poniższym artykule:
Niebezpieczne zwierzęta w Australii