Australia – informacje ogólne
Poniżej przestawiamy informacje ogólne odnośnie Australii. Wizy, język, prawo jazdy, waluta, rodzaj gniazdka, strefy czasowe, najlepszy dostawca internetu czy ważne numery. Wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.
Australia – informacje praktyczne
Australia to jedyne państwo na świecie, które obejmuje cały kontynent. Położona jest na półkuli południowej, a w skład jej terytorium wchodzi także Tasmania i szereg wysp na Oceanie Indyjskim oraz na Pacyfiku. Cechą rozpoznawalną Australii są silne kontrasty – z jednej strony szerokie plaże ciągnące się kilometrami, z drugiej zaś czerwona od słońca ziemia i australijski busz. Łączna powierzchnia kraju wynosi 7 686 850 km2. Stolicą jest Canberra, największym miastem zaś Sydney.
Język urzędowy w Australii:
Językiem urzędowym w Australii jest język angielski. Nieoficjalnie, jest to australijska wersja angielskiego, która ze standardowym angielskim jaki znamy ze szkoły ma mało wspólnego. Australijczycy mają dość mocny akcent, dodatkowo w znacznym stopniu opierają się na slangu. Poniżej podajemy kilka charakterystycznych wyrażeń:
G’day – dzień dobry
Straya – Australia
Roo – kangur
Po więcej slangu oraz kilka prostych zasad opisujących sposób tworzenia wyrazów w języku australijskim zapraszamy tutaj
Waluta
Oficjalną walutą obowiązującą w Australii jest dolar australijski (AUD). 1 AUD to 2,78zł (zgodnie z kursem na 01.10.21)
Karty kredytowe są wszędzie akceptowane i nie ma też problemu z dostępnością bankomatów (chyba że gdzieś pośrodku buszu i terenach mniej zurbanizowanych).
Aktualny kurs AUD-PLN możesz sprawdzić tutaj
Czas lokalny w Australii:
W Australii możemy wyróżnić aż 3 strefy czasowe. Nie we wszystkich zmienia się czas z letniego na zimowy (i odwrotnie). Stan QLD na północnym wschodzie czasu nie zmienia, ale na przykład Nowa Południowa Walia gdzie położone jest Sydney przestawia zegarki o godzinę. W zależności od pory roku pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem może być 2-3 godziny różnicy. Do tego dochodzi zmiana czasu w Polsce. Generalnie, przyjmuje się, że pomiędzy Polską a Australią jest 8-10h różnicy czasu.
Przykładowo, jeśli w Warszawie jest 10, to w Sydney mamy już 18. Dlatego w stosunku do Europy Australijczycy mogą jako pierwsi świętować Nowy Rok podczas gdy Polacy dopiero siadają do obiadu 🙂

Wizy:
Aby przylecieć do Australii niezbędna jest wiza. Dodatkowo, rodzaj Twojej wizy musi ściśle odpowiadać określonemu celowi podróży. O inny dokument będziemy się ubiegać przyjeżdżając turystycznie, w celach edukacji czy też z myślą o długoterminowej emigracji. Na szczęście wizę turystyczną dostaniemy praktycznie od ręki wypełniając krótki wniosek online – jak dokładnie złożyć aplikacje krok po kroku opisaliśmy tutaj – wiza eVisitor
Natomiast, jeśli Twoim celem jest zwiedzić Australię, ale mieć też prawa do legalnej pracy to polecamy przeczytać naszego bezpłatnego eBooka, w którym wyjaśniamy jak zdobyć taką wizę i dzielimy się naszym doświadczeniem z procesem wizowym.
Bezpłatnego eBooka o wizie studenckiej można pobrać po tym linkiem.

Prawo jazdy:
Należy pamiętać, że w Australii obowiązuje ruch lewostronny. Aby prowadzić pojazdy trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy (kilkustronicowa, szara książeczka, łatwa do wyrobienia w Polsce) albo zmienić polskie prawo jazdy na australijskie. Każdy stan w tym temacie ma swoje wymagania, ale w stanie QLD nie ma najmniejszego problemu z przepisaniem – wystarczy złożyć aplikację ze zdjęciem, opłacić wniosek i żadne dodatkowe testy nie są wymagane.
Radzimy tylko przestrzegać limitów prędkości, ponieważ Australijczycy są mocno wyczuleni na tym punkcie i wysokie mandaty niestety zdarzają się dość często.
Więcej informacji o zasadach drogowych, punktach karnych i zmianie prawa jazdy znajdziecie tutaj
Internet:
Niestety tutaj nie mamy za dobrych wieści. Internet w Australii jest bardzo słaby, nawet ofery z „super, szybkim internetem” nie umywają się do prędkości internetu w Europie. W Australii funkcjonują w sumie 3 główne sieci: Optus, Vodafone i Telstra. O ile w mieście nie ma za dużej różnicy pomiędzy nimi, to już kawałek za miastem tylko Telstra daje radę. Jest oczywiście najdroższym operatorem, ale jak to mówią coś za coś.
Napięcie i rodzaj gniazdka:
W Australii używa się wtyczek typu I. Napięcie sieciowe gniazdka to 220V.

Ważne numery:
Nr kierunkowy: +61
Numer alarmowy: 000 oraz 112
Konsulat Generalny RP w Sydney
adres: 10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025
telefon: +61 2 9363 9816, +61 2 9363 9817, +61 2 9363 9818
fax: +61 2 9327 2216
e-mail: sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Australia – informacje ogólne