Jedziesz do Australii i zamierzasz szukać tam pracy? Sprawdź ten wpis i dowiedz się gdzie konkretnie szukać zatrudnienia, jakie zawody są poszukiwane w danym momencie, czy Twój dyplom będzie uznawany. Dowiesz się także ile można zarobić na najpopularniejszych stanowiskach.
Australia to odległy kraj, który gdzieś od dziecka był moim skrytym marzeniem. Jednak położenie tego państwa praktycznie na końcu świata oraz związane z wyjazdem wysokie koszty zawsze spychały tę wyprawę na dalszy plan. Wiele czynników wpłynęło na podjęcie pierwszego kroku, ale zdecydowanie możliwość pracy była jednym z nich. W rezultacie w Australii spędziłam ponad 8 lat pracując w różnych zawodach, a w poniższym wpisie dzielę się swoim doświadczeniem, aby i Tobie było łatwiej podjąć ważną decyzję o wyjeździe do Australii:)
Doświadczenie lokalne
Australia praca – w tej kwestii pracodawcy niestety cenią sobie bardzo doświadczenie lokalne. Referencje i miejscowe certyfikaty są nawet ważniejsze od studiów i magisterek z zagranicznych uczelni. Może być to na początku frustrujące. Z drugiej strony również w wielu innych krajach funkcjonuje mechanizm gdzie zatrudnia się osobę z polecenia wiedząc że się sprawdzi. Nie warto się tym zrażać, ponieważ na miejscu Australijczycy są bardzo pomocni. Z pewnością jest to tylko kwestia czasu by wyrobić sobie swoje kontakty. Dodatkowo, referencje są preferowane zazwyczaj jedynie przy wyższych stanowiskach. Z pracą dorywczą nie ma większych problemów. Bez względu w jakim mieście w Australii się osiedlisz, pracę w kawiarni, sklepie, magazynie czy w hotelu itp. znajdziesz bez problemu.
Drugą stroną medalu jest praktyka zawodowa i odpowiednie doświadczenie. Osoby z bogatym życiorysem mogą przebierać w ofertach. Co więcej, australijskie placówki chętnie sponsorują ekspertów z zagranicy. Do wizy sponsorowanej odgórnie wymagane jest minimum dwa lata praktyki. Natomiast, zależy od firmy i jej polityki wewnętrznej jakie konkretnie wymagania należy spełnić aby móc ubiegać się o taką wizę.
Wykształcenie
Niektóre zawody muszą przejść w Australii tzn. nostryfikację dyplomu. W praktyce oznacza to dodatkowe egzaminy potwierdzające umiejętności zdobyte na zagranicznych uczelniach czy miejscach pracy. Aby posiadać prawo wykonywania swojego zawodu na terenie Australii trzeba odbyć (i zdać) te testy. Organizacją zajmującą się badaniem kwalifikacji jest m.in. VETASSES – (link do oficjalnej strony jest poniżej). Tam również możesz znaleźć informację czy Twój zawód zalicza się do tej grupy. W bardzo dużym uproszczeniu są to głównie zawody z rodzaju medycznych: lekarz weterynarii, lekarz medycyny ludzkiej czy nawet pielęgniarz. Mogę tylko wspomnieć odnośnie swojego doświadczenia – skończyłam Biotechnologię na UWM w Olsztynie i przez kilka lat pracowałam w swoim zawodzie (w laboratorium przy komórkach macierzystych) bez żadnego problemu i nostryfikacji. Dlatego też dużo zależy od konkretnego zakładu pracy i podejścia pracodawcy.
Listy zawodów poszukiwanych
Dodatkowo, w Australii istnieją tzw. „listy zawodów poszukiwanych”. Oznacza to, że jeśli przedstawicieli danego zawodu nie ma w Australii i akurat jest zapotrzebowanie na określonych fachowców, to takich ludzi Australia chętnie ściągnie z zagranicy. Na tej zasadzie działa także wiza sponsorowana o której wspominałam wyżej. List jest kilka – stanowe (wymagają wówczas pracy na terenie konkretnego stanu), regionalne (na mniej zaludnionych terenach Australii) bądź ogólne. Jest to bardzo uproszczony podział, a więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj Skilled Occupation List. Te listy są na bieżąco aktualizowane. Czasami nawet z częstotliwością 6 miesięcy. Do poszukiwanych zawodów zaliczali się ostatnio między innymi: księgowi, specjalista ds. reklam, inżynierzy, informatycy, technik rolnictwa, architekci, budowlańcy, kucharze, chemicy, geologowie, specjaliści ds. kadr, fryzjerzy, fotografowie oraz wiele więcej.
Pełną listę zawodów poszukiwanych w Australii w 2024 roku zostawiam do wglądu tutaj
Australia praca – liczba godzin
wiza studencka, wiza Work&Holiday
Ile godzin będziesz mogła/mógł pracować w Australii zależy od wizy na jakiej przyjedziesz do Australii. Najbardziej popularnymi wizami wśród młodych ludzi są: wiza studencka oraz Work&Holiday. Na wizie studenckiej prawa pracownicze są ograniczone do połowy etatu (cały etat podczas przerw w nauce). W czasie po pandemicznym, aby rozruszać trochę gospodarkę to ograniczenie godzin jest zniesione. Natomiast wiza Work&Holiday nie posiada żadnych limitacji co do godzin pracy, więc można spokojnie pracować w wybranym przez siebie systemie (pełen lub pół etatu).
Wiza turystyczna, wiza pracownicza
Kolejną opcją wybieraną często przez osoby podróżujące jest wiza turystyczna. Na tej wizie nie zostaną Ci podarowane żadne prawa pracownicze. Jej jedynym celem jest zwiedzanie, a podjęcie pracy na tej wizie jest nielegalne. Bardzo ciekawą opcją jest również wiza sponsorowana, która jest totalnym przeciwieństwem wizy turystycznej. Gdy firma poszukuje pracownika np. z listy zawodów poszukiwanych i „ściąga” takiego pracownika do Australii (bardzo często wchodzi w grę również atrakcyjny pakiet relokacji) – wówczas pracę wykonywać trzeba wyłącznie dla tej jednej firmy w wymiarze godzin określonych przez nią (istnieją wyjątki).
Gdzie najlepiej szukać pracy?
Najbardziej powszechnymi portalami jest seek.com oraz indeed. Dodatkowo, w Australii dużą furorę robią grupy na Facebooku. Po 8 latach mieszkania w Australii napisałam kompendium gdzie dzielę się całą wiedzą w zakresie przyjazdu do Australii, szukania pracy, pisania listu referencyjnego, jak ogarnąć pierwszą pracę – życiorys australijski, konto w banku, numer identyfikacji podatkowej oraz wiele więcej. Podaje również 16 różnych grup na FB z których sama korzystałam szukając pracy na miejscu. Kompendium przeprowadzi Cię za rękę i dzięki tej pozycji poznasz informacje, które ciężko znaleźć samemu w internecie.
Australia praca – podsumowanie
Podsumowując, jest bardzo dużo zależnych jeśli chodzi o formę pracy i wymiar godzinowy w Australii. Sporo osób decyduje się na przyjazd na ten kontynent i zwyczajnie szuka pracy na miejscu. Dzięki temu można zdobyć lokalne doświadczenie, zawrzeć znajomości i będąc w Australii szukać innych stanowisk pracy. W związku z powyższym najczęściej wykonywane zawody, w których praca dostępna jest „od ręki” to tzw. usługi. Jeśli Twoim planem jest zwiedzić kawałek Australii, ale przy okazji chcesz się gdzieś zaczepić do pracy – nie martw się, wiele razy rozmawiałam ze znajomymi i zgodnie wszyscy stwierdziliśmy, że w Australii nie pracuje tylko ten kto nie chce.
Najniższa stawka na godzinę wynosi aktualnie ok. $20/h, co daje dobry stosunek dochodów do kosztów utrzymania.
Dużo więcej informacji o pracy, organizacji wyjazdu, znalezieniu mieszkania w Australii znajdziesz we wspomnianym przewodniku. Z kompendium zorganizujesz samodzielnie wyprawę do Australii, znajdziesz tam również gościnny wpis agencji migracyjnej. Dostarczy Ci ona dużo więcej wiadomości odnośnie dostępnych opcji wizowych. Pozycja zawiera aż 17 rozdziałów, a więcej informacji znajdziesz tutaj – Australia praca
Jeśli masz pytania odnośnie pracy czy życia w Australii, napisz do mnie na kawaiwyprawa@gmail.com. Zawsze chętnie dzielę się swoim doświadczeniem odnośnie australijskiego rynku pracy, dlatego z pewnością będę wstanie coś Ci podpowiedzieć.
Życzę powodzenia i trzymam za Ciebie kciuki!
2 komentarze
Hej, bardzo się cieszę, że znalazłam Twoja stronę. Marzę o wyprawie do Australii. Chciałabym tam właśnie rozpocząć nowe życie. Mam nadzieję, że uda mi się wyjechać i znaleźć pracę. W Polsce pracuje jako nauczyciel. Ale jestem z tych osób co żadnej pracy się nie boi. Jeżeli mogłabym poprosić Cię o wskazówki dotyczące moich planów z podróżą i załatwieniem formalności to pomożesz? Asia
Hej Asia! Fajnie, że się odezwałaś. Napisz maila na kawaiwyprawa@gmail.com kiedy dokładnie planujesz wyjechać i jaki masz wstępny plan, postaram się podpowiedzieć kilka rzeczy. Pozdrawiam i do usłyszenia.