Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć będąc w Uluru to ten artykuł jest dla Was idealny! Przedstawimy Wam 11 najważniejszych (naszym zdaniem) atrakcji! Poniższy tekst opisuje jedynie miejsca przy samym Uluru, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast wycieczkę do Uluru warto połączyć z innymi ciekawymi punktami w okolicy. Na ten temat powstanie jednak osobny wpis. Zaczynamy!

1. Spacer z przewodnikiem
Codziennie rano o 10:00 (lepiej sprawdźcie godzinę – może coś się zmieniło (oficjalna strona wycieczki) można wybrać się na tzw. Mala walk. Jeden z certyfikowanych przewodników opowie Wam historię mitycznego ludu Mala, który przebywał na terenach Uluru w antycznych czasach. Spacer jest łatwy i przyjemny, trwa około półtorej godziny i dowiecie się na nim wielu ciekawych rzeczy. Koszt przewodnika wliczony jest w cenę wstępu do parku i nie jest dodatkowo płatny.


2. Okrążenie Uluru – pieszo, rowerem lub na segway’u
Pamiętajcie aby wybrać się na spacer dookoła Uluru! Ma on prawie 11 km długości i całość jest po płaskim terenie. Poznacie więcej opowiadań z aborygeńskiej mitologii i będziecie mogli nacieszyć oczy cudownymi widokami. Na pewnych odcinkach nie można robić zdjęć (pamiętajmy, że jest to miejsce święte dla Aborygenów). Jeśli natomiast nie jesteście fanami pieszych wycieczek to wynajmijcie rower lub segway! Aha – i pamiętajcie, że w lato robi się tu nieznośnie gorąco, także polecamy skończyć wycieczkę przed południem. Koszt: $50/ rower na cały dzień, od $140 za zorganizowaną wycieczkę na segway’u (ok.2,5h).




3. Mutitjulu Gorge
To wyjątkowe miejsce z najbardziej wydajnym źródłem wody w Uluru. Aborygeni wierzyli, że jaskinię zamieszkuje Wanambi (water snake), który kontroluje dopływ wody. Ludzie Anangu aby uzyskać wodę śpiewali „kuka kuka” i woda magicznie spływała ze skały do jaskini. Biorąc pod uwagę jak ważne jest posiadanie wody na pustyni, Mutitjulu Gorge zajmowało bardzo wysokie miejsce w hierarchii ważności świętych miejsc dla Aborygenów. W zależności od sezonu, zbiornik może napełnić się znaczną ilością wody, natomiast z oczywistych względów w tym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli.


4. Ancient Rock Art – malowidła naskalne
Malowidła naskalne w Uluru pokazują jak przekazywana była wiedza z pokolenia na pokolenie u ludzi Anangu. Oprócz skał i ilustracji, obrazy ukazujące różne etapy rozwoju i życia codziennego pokazywane byłby również poprzez wzory rysowane patykiem na piasku. Naukowcy donoszą, iż malunki na Uluru mogą mieć nawet 30 000 lat! A najczęściej używanymi kolorami był biały, czerwony, czarny i żółty. Każdy kolor nacechowany był innymi emocjami. Wiele z malowideł zachowana jest w dobrym stanie, przy innych identyfikowanie przedmiotu bądź też postaci jest nieco trudniejsze.
Jeśli zdecydujecie się na Mala Walk, przewodnik zatrzymuje się przy Rock Art i omawia po krótce widziane malowidła. Alternatywnie, na miejscu znajdują się także tabliczki z objaśnieniami.





5. Wschód słońca
Najlepiej zobaczyć go ze specjalnie przygotowanej platformy (Talinguru Nyakunytjaku– dwa pierwsze zdjęcia poniżej z niższego poziomu). Do dyspozycji są dwie platformy na różnych wysokościach. Jeśli będziecie odwiedzali Uluru zimą to ubierzcie się ciepło bo rano jest strasznie, strasznie zimno! Przynajmniej jak na australijskie standardy 😉
Innym punktem jest Kata Tjuta Dune Viewing Area (zdjęcie w drugim rzędzie). W jednym miejscu zobaczycie zarówno Uluru jak i Kata Tjuta. Miejsce jest oddalone od Uluru ok. 30km, więc oba miejsca będą małym punktem. Raczej zostawilibyśmy ten punkt jeśli dysponujecie większą ilością dni.



6. Zachód słońca
Mimo, że wszyscy polecają oglądać zachód słońca z przeznaczonego do tego parkingu (Uluru Sunset Area) to my radzimy pojechać się odrobinę dalej w stronę samego Uluru. Można tam znaleźć dużo miejsca na poboczu drogi, gdzie widok jest o wiele lepszy (zdjęcia poniżej). Po pierwsze, nie ma tam ogrodzenia, a po drugie, nie ma aż tylu drzew i krzaków między drogą a Uluru. Ponieważ nie jest to oficjalny punkt nie ma również aż tylu osób. Parking potrafi się szybko zapełnić, zwłaszcza miejsca w pierwszym rzędzie. Kilka kilometrów przed i za wyznaczonym parkingiem jest zakaz zatrzymywania. Przejechaliśmy jednak parę metrów dalej i mieliśmy fantastyczny widok na Uluru.
Powyższe lokalizacje z których korzystaliśmy przy wschodach i zachodach słońca sprawdzą się zarówno rano jak i wieczorem, w zależności czy chcecie mieć słońce przed czy też za sławną górą. Pamiętajcie także aby być ok. 20 -30min wcześniej dla najlepszych kolorów.


7. Odkryć nie oficjalne punkty widokowe
Uluru to ogromna skała, którą zwiedza się najlepiej poprzez wczucie się w atmosferę tego miejsca. Nie znajdziecie dookoła aż tak licznych prezentacji, sklepów czy nawet rękodzieł (dla osób zainteresowanych pamiątkami polecamy skwerek miasteczka Yulara). Bardzo radzimy natomiast objechać Uluru samochodem czy udać się na długi spacer nie tylko dookoła skały, ale także nieco dalej aby nabrać odpowiedniej perspektywy. Dodatkowo, w Yulara znajdziecie wiele nieoznaczonych uliczek i zakamarków, które stanowią świetne punkty widokowe.







8. Field of Lights
Co do tej atrakcji mamy mieszane uczucia. A to dlatego, że czuć było bardzo mocno „komerchę”. Sama instalacja świetlna robi wrażenie (na Patrycji większe niż na mnie :] ) i z pewnością warto ją zobaczyć. Natomiast, musicie wiedzieć, że na oglądanie i fotografowanie „pola świateł” jest przeznaczone bardzo mało czasu (ok.15 min, sierpień 2021)



9. Warsztaty kultury Aborygenów
W pobliskim miasteczku o nazwie Yulara codziennie odbywają się warsztaty, które są darmowe. Dowiemy się na nich wiele ciekawych rzeczy o kulturze, obyczajach i kuchni ludu Anangu. Możemy też spróbować swoich sił na tradycyjnym instrumencie muzycznym – didgeridoo. Alternatywą jest stworzenie mały ciastek z ziół i składników naturalnych wykorzystywanych od wieków przez tutejszych Aborygenów.






10. Wielbłądy, helikopter i gwiazdy
Przy samym Uluru oprócz przedstawionych wyżej atrakcji można także skorzystać z bardziej luksusowych aktywności. Przy Uluru nie można latać dronem, ale dla miłośników podniebnej perspektywy dostępny jest lot helikopterem (30min /$380/osobę). Można także wykupić 3-daniową kolację pod niebem pełnym gwiazd z widokiem na słynną skałę Aborygenów (cena ok. $400/2 os.). W Australii spotkacie duże stada dzikich wielbłądów. Natomiast, te przy Uluru zostały „udomowione” i stanowią kolejną atrakcję dla odwiedzających to miejsce. Do dyspozycji turystów są przejażdżki na wielbłądzie podczas wschodu słońca oraz w ciągu dnia. Koszt: od $80/45min, wschód słońca od $140.
11. Kata Tjuta
Odwiedzając Uluru nie sposób nie odwiedzić „Wielu Głów” (dosłowne tłumaczenie nazwy „Kata Tjuta”). Ta grupa 30 monolitów stanowi świetne dla osób lubiące piesze wycieczki po górach. Widoki zapierające dech w piersiach gwarantowane! Najczęściej wybierany szlak przez odwiedzających to Walpa Gorge (ok 2.5km) i Valley of the Wings.


Podsumowanie
Oto nasza lista atrakcji, które warto zobaczyć będąc w Uluru. Pamiętajcie, że na Uluru nie można się wspinać! Mamy nadzieję jednak, że aktywności przedstawione w tekście Was zainspirowały i zdecydowanie ułatwią Wam planowanie swojej własnej wyprawy. Poniżej załączamy opis wszystkich tras dostępnych przy Uluru. Mapę ściągniecie także z oficjalnej strony parku – Uluru & Kata Tjuta National Park.

Zapraszamy także do pozostałych wpisów na blogu z serii artykułów o Uluru, życzymy owocnego planowania!
Tym samym, zajrzyjcie do pozostałych wpisów z cyklu „Podróż do Uluru”:
- podróż do Uluru – opis trasy
- Uluru – informacje praktyczne: koszt, noclegi, wyżywienie, internet na miejscu
- święte miejsca Aborygenów – lista atrakcji w okolicy Uluru
- fotorelacja z wyprawy – pokonaliśmy 3500km vanem z Brisbane do Uluru