Cradle Mountains to zdecydowanie pozycja obowiązkowa przy każdej wyprawie na Tasmanię. Poniżej zdradzamy kilka szczegółów o których musicie pamiętać wybierając się do Cradle Mountains.
1. Opłaty
Aby wjechać na teren parków narodowych w Tasmanii trzeba umieścić opłatę. Cradle Mountains nie stanowi żadnego wyjątku. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje $25, chociaż o wiele bardziej opłaca się kupić 'Pass’ na pozostałe parki – wychodzi ekonomiczniej. Bilety można kupić na miejscu.
Aktualne ceny możecie podpatrzeć tutaj
2. Britz -zniżka
Wypożyczając auto na lotnisku z wypożyczalni Britz dostaliśmy ofertę kupna karty „Pass” ważnej przez rok z 10% zniżką. Odbierając swoje auto zapytajcie się czy mają jeszcze wejściówki w sprzedaży.
Ważna uwaga – po Parku Narodowym Cradle Mountains nie można poruszać się samochodem w godzinach szczytu, dojedziecie jedynie do parkingu na którym trzeba przesiąść się w shuttle bus. Następnie autobus rozwozi dalej do poszczególnych atrakcji. Aby dostać się na autobus, mając juz kartę „Pass” i tak trzeba stać w kolejce po bilety – pokazując zdjęcie swojego Pass’a dostaniecie bezpłatnie wejściówki na autobus. My sądziliśmy, że skoro wstęp jest bezpłatny wystarczy jak pokażemy ważną kartę kierowcy autobusu. Szybko zostaliśmy jednak oddelegowani do kasy. Pani z okienka zarejestrowała nasze wejście na teren parku – służy to celom statystycznym jak i względom bezpieczeństwa.
3. Autobus
Z troski o środowisko oraz liczne zwierzęta zamieszkujące to miejsce, w godzinach szczytu 8am-7pm (-/+2h w zależności od danego miesiąca) konieczne jest korzystanie z shuttle bus aby przemieszczać się na terenie parku. Autobus odjeżdża z parkingu co 30 min. Jeśli Waszym planem jest złapanie wschodu słońca, wjazd na teren parku jest legalnie możliwy poza podanymi wyżej godzinami (brama jest wtedy na czujkę). Jednak w przypadku gdy nie zdążycie wrócić przed otwarciem, skontaktujcie się telefonicznie z obsługą parku. Drogi w wielu miejscach są jednokierunkowe, wąskie i dość mocno kręte. Pracownicy parku pomogą Wam wrócić komunikując się z innymi busami przez radio i wstrzymując tymczasowo drogę.
Więcej informacji odnośnie wstępu, godzin funkcjonowania autobusów znajdziecie na oficjalnej stronie – tutaj
4. Mapa
Koniecznie weźcie mapę z punku informacyjnego lub zróbcie zdjęcie tablicom przy wejściu. Główne szlaki są dość dobrze oznaczone. Jednak w niektórych momentach ścieżki przecinają się ze sobą i czasami niestety brakowało tych oznaczeń. Parę razy zdarzyło się też, że udostępnialiśmy naszą mapę innym turystom. Alternatywnie, w trybie offline niezawodnie działa aplikacja Maps.me.
Po więcej wskazówek dotyczących podróży do Tasmanii zajrzyjcie do poniższych artykułów:
Bruny Island – białe kangury, pingwiny, wyjątkowe punkty widokowe i największe atrakcje
Hobart – co robić w stolicy Tasmanii
Więzienie w Australii – najbardziej rygorystyczne więzienie w Australii do którego byli zsyłani najwięksi przestępcy brytyjscy
Tasmania kamperem – jak podróżuje się po wyspie camperem, najważniejsze informacje i zdjęcia z ciekawych miejsc
Pennicott Wilderness Journey – oglądanie dzikiej natury, wysokie klify i foki
Bay of Fire – słynna zatoka na Tasmanii z pomarańczowymi skałami
Cradle Mountains – najważniejsze informacje, jak dojechać oraz koszty