Obywatelstwo w Australii? Jakby mi ktoś powiedział kilka lat temu, że zostanę Australijką to bym z pewnością nie uwierzyła. Brzmiało to jak zbyt dobry film, który w rzeczywistości się nie przydarza. Mimo wszystko po prawie 8 latach mieszkania na antypodach udało mi się spełnić to marzenie. Jak dostać obywatelstwo w Australii? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to w tym wpisie dzielę się stroną techniczną i konkretami odnośnie całego procesu. Dowiesz się jakie są wymagania, kiedy i gdzie aplikować, poznasz koszty. Podsyłam także kalkulator, dzięki któremu przeliczysz sam/sama czy możesz aplikować o obywatelstwo w Australii.
Opis mojej drogi, zbiór myśli na temat emigracji oraz relacja z ceremonii jest dostępna tutaj.
Jak dostać obywatelstwo w Australii? – Wstęp
Biblią w tym temacie powinna być strona Immi Home Affairs, którą linkujemy tutaj. Wszystkie aktualności, konkretne wymagania jak i bieżące ceny znajdziecie na tym portalu.
Uproszczając trochę rzeczy, są 3 główne drogi aby uzyskać status obywatela w Australii:
- Być tzw. Permanent resident w Australii (posiadać stałą rezydenturę – o tym piszę poniżej) lub być obywatelem Nowej Zelandii.
- Znaleźć męża/żonę z australijskim obywatelstwem Australii. Co więcej, według oficajnych źródeł do tej kategorii zaliczają się także uchodźcy oraz osoby powyżej 60 roku życia.
- Szczególny przypadek kiedy rodzice mają przyznane obywatelstwo, natomiast dziecko urodziło się poza granicami Australii.


Permanent Resident
To krok milowy w karierze każdego emigranta. Wiza stałego pobytu w Australii. Przyznawana jest z reguły na 5 lat i oznacza swobodne mieszkanie w Australii wraz z prawami pracowniczymi. Dodatkowo, będąc rezydentem można bez ograniczeń opuszczać i wracać na teren kraju. Posiadając rezydencję jesteście tzw. „pół-Australiczykami”, względnie ciężko ten status stracić i po spełnieniu określonych warunków można odnowić na kolejne 5 lat. Istnieje popularna opinia, iż każdy rezydent może zostać obywatelem, jest to głównie kwestia czasu (o ile oczywiście dany kraj uwzględnia podwójne obywatelstwo).
Brzmi super, prawda? Nie zdziwi Was pewnie fakt, że właśnie uzyskanie tej rezydecji jest chyba najbardziej rygorystyczne ze wszystkich możliwych opcji. Czy to oznacza, że jest zabieg niemożliwy? Oczywiście, nie!
Temat tego wpisu to „jak dostać obywatelstwo w Australii?”, więc zagadnienie rezydencji zostawiam na boku. Jest to temat rzeka, sposobów na otrzymanie tego statusu jest conajmniej kilkanaście, a tutaj dla zainteresowanych linkuję konkretne wymagania.
Jak dostać obywatelstwo w Australii – wymagania
Jak już mamy status rezydenta, musimy spełnić dodatkowe parametry aby móc złożyć wniosek.
- Zoobowiązać się do życia i mieszkania w Australii, mieć szeroko pojęte powiązania z tym krajem (praca, konto w banku, rodzina, znajomi, biznes etc.)
- Długość pobytu – w zależności o którą ścieżkę obywatestwa w Australii się staramy ten okres może się różnić. W przypadku rezydentów wymaga się generalnie conajmniej 4 lat spędzonych w Australii w tym nie więcej niż 12mcy za granicą.
Podsyłam także internetowy kalkulator. Z tym narzędziem, po wpisaniu odpowiednich dat odnośnie przyjazdu do Australii i ewentualnych podróży, wyliczycie czy spełniacie to wymaganie.

- Musisz posiadać tzw. „good character” – oznacza to głównie czystą kartotekę policyjno – kryminalną.
- Zdać test znajomości Australii – należy uzyskać conajmniej 75% poprawnych odpowiedzi. Pytania z zakresu o historię kraju, tolerancję, system polityczny i kulturę Australijczyków. Co ciekawe, w internecie jest dostępna książeczka z setką pytań. Wystarczy ją przerobić kilka razy, a z testem na pewno nie będzie problemu. Wynik uzyskuje się na miejscu.
Ważna informacja: zdanie egzaminu nie oznacza automatycznie akceptację wniosku o obywatelstwo. To tylko jedna ze składowych. - Egzamin językowy – to wymaganie jest traktowane dość indywidualnie. Niektórzy potrzebują potwierdzić znajomość angielskiego odpowiednim certyfikatem, w innym przypadku zdanie testu o znajomości Australii już jest potwierdzeniem biegłości językowej i dodatkowe świadectwa nie są potrzebne.
Wniosek należy złożyć online, koszt aplikacji to $490 (marzec 2023). Szacowany czas przetworzenia aplikacji to kilkanaście miesięcy. Muszę także wspomnieć o ceremonii. Aplikacja o obywatelstwo i jej akceptacja to jedno. Do tego dochodzi obowiązkowa ceremonia, na której musicie złożyć uroczystą przysięgę i odebrać oficjalne potwierdzenie. Bez udziału w ceremonii proces ubiegania się o obywatelstwo jest niekompletny i uzyskanie statusu obywatela będzie niemożliwe. Dodatkowo, wspomniane potwierdzenie konieczne jest do aplikacji o nowy paszport.
Moja historia – kalendarium
Przedstawiam poniżej swoją historię, abyście na żywym przykładzie przekonali się jak aplikacja o obywatelstwo w Australii wygląda w praktyce. Od razu zaznaczę, że w przypadku spraw imigracyjnych wszystko jest kwestią indywidualną. Każda aplikacja rozpatrywana i oceniana jest osobno, więc ten czas w Waszym przypadku może być krótszy lub dłuższy. Dlatego też poniższe ramy czasowe traktujcie jedynie poglądowo.

Około tygodnia trwa potwierdzenie odbycia ceremoni w systemie rządowym. Dopiero po tym czasie można starać się o australijski paszport na który czeka się ok 10 dni.
Obowiązki
Posiadanie obywatestwa australijskiego to przywilej, ale także obowiązek. W Australii udział w wyborach jest przymusowy, a osoby które nie spełnią tego obowiązku muszą zapłacić grzywnę.
Podsumowanie
Mam nadzieje, że teraz już wiecie jak dostać obywatelstwo w Australii. Jest to długi proces, ale posiadanie statusu obywatela w danym kraju to ważny cel dla wielu imigrantów. Z tym wpisem załatwienie formalności i przygotowanie wniosku będzie z pewnością łatwiejsze. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!
6 komentarzy
Patrycja – super wpis!
Z tego co wiem z obowiązku głosowania można zrezygnować (unikając kary za brak udziału w głosowaniu) składając odpowiednie oświadczenie (mój partner tak musiał zrobić mieszkając za granicą, kiedy miał daleko od ambasady).
Serdeczne pozdrowienia 👋🏻
Hej Dorota! Cieszę się, że wpis się podoba i dzięki za info o ewentualnej rezygnacji z obowiązkowego głosowania. Zdecydowanie zagłębie temat, bo coś czuję, że może się niedługo przydać 🙂 Sciskam mocno, Patrycja
Bardzo dobre. W czasie poszukiwania w sieci pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Chciałbym podziękować tu za Twój trud. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często wpadał, aby przejrzeć nowe rzeczy.
Super, że artykuł się przydał.
Hej Patrycja, mam pytanie – po jakim czasie w Australii dostałaś PR?
Pozdrawiam
Hej, przepraszam za późną odpowiedź, dopiero zobaczyłam komentarz. Dostałam od pracodawcy wizę sponsorowaną, a po 2 latach na sponsorowanej mogłam ubiegać się o PR. Pracowałam wcześniej w tej samej firmie przez ponad rok na wizie studenckiej na pół etatu. Rezydencję przyznali dość szybko, bo po kilku miesiącach od złożenia wniosku.