Interesuje Cię przeprowadzka do Szwajcarii? Zastanawiasz się jakie dokumenty są niezbędne aby móc się tam osiedlić? Ile pieniędzy potrzeba na start? Gdzie szukać pracy? Jak wygląda rekrutacja w Szwajcarii? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym wpisie. Jeśli temat organizacji dłuższego pobytu w Szwajcarii jest Ci bliski lub myślisz nad tą destynacją to zapraszamy do lektury.
Dlaczego Szwajcaria?
Szwajcaria to kraj który dzięki swojej reputacji przyciąga wiele osób. Bezstronny politycznie, oferuje najwyższe zarobki w Europie, cechuje się także najczystszym powietrzem na starym kontynencie oraz wyjątkowo sprawną komunikacją i służbą zdrowia. Co ciekawe, przeprowadzka do Szwajcarii nigdy nie była na naszej liście. Zdecydowanie nie jest to destynacja, o której marzyliśmy. Wręcz przeciwnie, mieliśmy całkiem inne plany. Po powrocie z Australii planowaliśmy rozpocząć dłuższą wyprawę dookoła świata (piszemy o tym w tym poście – opuszczamy Australię). Niestety, ze względów rodzinnych i chorobę kogoś bliskiego musieliśmy przełożyć daleką podróż. Postanowiliśmy zostać w Europie i rozejrzeć się za pracą.
Praca
Na pracę w Szwajcarii zdecydowałam się z pobudek czysto ekonomicznych. Z zawodu jestem biotechnologiem zajmującym się produkcją białek w procesie wytwarzania substancji czynnych potencjalnych leków do badań klinicznych. W Polsce biotechnologia jest niestety jeszcze kulejącą dziedziną, w związku z tym obszar poszukiwań rozszerzyłam do całej Europy. W rezultacie otrzymałam kilka ofert pracy z europejskich krajów (Dania, Holandia, Niemcy). Jednak w ogólnym porównaniu oferty prezentowały się mniej atrakcyjnie niż warunki przedstawione przez szwajcarską firmę.
Proces rekrutacji w Szwajcarii
W sumie wzięłam udział w 3 etapach rekrutacyjnych, a cały proces rekrutacyjny trwał ok. 3 tygodni. Pierwszy etap to rozmowa z rekruterem i wstępne przedstawienie stanowiska oraz zakresu obowiązków. Jest to okazja do wybadania wcześniejszego doświadczenia zawodowego i sprawdzenia czy pokrywa się z profilem kandydata przygotowanego przez pracodawcę. Na tym etapie oceniana jest także znajomość języka obcego jeśli jest taki wymóg w opisie stanowiska. Kolejne etapy to rozmowy z bezpośrednim przełożonym oraz managerem działu, które miały na celu ocenić znajomość procesów używanych w badaniach klinicznych, więc przedmiotem dyskusji były zagadnienia typowo techniczne. Przy ostatniej rozmowie rekrutacyjnej padła także seria pytań mająca ocenić charakter kandydata – zdolność rozwiązywania problemów, ustalania priorytetów i radzenia sobie ze stresem.
Przy szukaniu pracy korzystałam z poniższych stron oraz wyszukiwarki google.
1. www.jobs.ch
2. www.jobscout24.ch
3. www.indeed.com
Koniecznie polecam zacząć proces przeprowadzki do Szwajcarii od znalezienia odpowiedniej pracy. Bezrobocie w Szwajcarii wynosi zaledwie 3%. Musisz pamiętać jednak, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej i w związku z tym aby mieszkać tam na stałe wymagane są określone pozwolenia.



Pozwolenia
Szwajcaria należy jednak do strefy Schengen a to oznacza, że możesz swobodnie przebywać w Szwajcarii do 3 miesięcy bez żadnych dodatkowych wiz i pozwoleń. Jeśli jednak chcesz żyć w Szwajcarii o wiele dłużej, konieczne będzie załatwienie tzw. residency permit.
Poniżej krótko opisujemy rodzaje pozwoleń:
- permit L – często wydawane dla osób poszukujących pracy, które chcą na miejscu znaleźć pracodawcę lub posiadają umowę o pracę na czas określony. W przypadku braku pracy należy udokumentować środki na utrzymanie w kraju. Wydawane jest na okres od 3 do 12 miesięcy.
- permit B– pozwolenie dla osób posiadających umowę o pracę na czas nieokreślony. Wydawane głównie na 5 lat
- permit C– zezwolenie na osiedlenie się na stałe, można się ubiegać po 5 latach przebywania w Szwajcarii
- permit G – dla osób mieszkających przy granicy, dla swobodnej komunikacji. Głównie wydawane obywatelom Niemiec, Austrii Francji.
Wyjazd do Szwajcarii – wymagania
Aby ubiegać się o pozwolenie na legalny pobyt należy udać się do lokalnego urzędu miasta. Co ważne, do wniosku oprócz umowy o pracę należy dołączyć umowę o mieszkanie (wyjątkiem jest permit L). Także kolejnym krokiem przy przeprowadzce do Szwajcarii po znalezieniu pracy będzie poszukanie odpowiedniego lokum.
Wniosek o pozwolenie musimy złożyć nie później niż 14 dni od daty przyjazdu i koniecznie przed rozpoczęciem pracy. Czasami czas rozpatrzenia wniosku może wynosić kilka tygodni (w Zurychu czy Genewie nawet kilka miesięcy). Zgodnie z tym co zostało mi przekazane, możesz rozpocząć pracę i przebywać legalnie w Szwajcarii o ile złożysz aplikację w terminie. Koszt aplikacji to 95CHF (kanton Valais, listopad 2022).
Istnieją jeszcze inne powody aby uzyskać permit – prowadzenie firmy na terenie kraju, dostanie się na tutejsze studia lub przeprowadzka do Szwajcarii ze względu na rodzinę, która tutaj mieszka.


Jak zamieszkać w Szwajcarii?
Obecnie niestety nie jest łatwo znaleźć mieszkanie do wynajęcia. Po pierwsze, spory procent Szwajcarów wynajmuje mieszkania długoterminowo zamiast kupna swojego. Dodatkowo, Szwajcaria staje się coraz bardziej korzystniejsza dla obcokrajowców, co też nie pozostaje bez znaczenia. W kwestii kosztów najdroższymi miastami do życia w Szwajcarii są: Zurych, Geneva, Lozanna czy Berno. W zależności od lokalizacji, wielkości i standardu możemy mówić o koszcie od 1000 do nawet 4000 CHF za miesięczny wynajem. Co więcej, najczęściej wymagana jest także kaucja w wysokości 2 miesięcy najmu.
Obecnie frank szwajcarski to ok. 4,5 PLN. Już za samo mieszkanie wychodzi nierealna kwota, tym bardziej jak mamy oszczędności w innej walucie niż szwajcarska. Na szczęście u mnie właścicielka była wyrozumiała i zdecydowała się pobrać kaucję dopiero po pierwszej wypłacie.
Mieszkań w Szwajcarii szukałam głównie na poniższych stronach:
Należy także pamiętać, że w większości są to mieszkania nieumeblowane. W związku z tym, do ogólnego rozrachunku musisz doliczyć cenę mebli. Natomiast, chcąc przywieść swoje meble z Polski wymagane jest zadeklarowanie na granicy towarów których wartość przekracza 300 CHF. Wówczas od tych produktów celnicy naliczą VAT do zapłacenia.





Konto w banku
Aby móc otworzyć konto w banku należy także spełniać kilka warunków. Głównym z nich jest posiadanie umowy o pracę albo prowadzenie biznesu na terenie Szwajcarii.
Konto zakładałam w banku UBS, do aplikacji potrzebne były:
- dokument tożsamości (np. paszport),
- umowa o pracę,
- pozwolenie na przebywanie w Szwajcarii (na pozwolenie czeka się nawet kilka miesięcy, więc w tym przypadku wystarczyło samo potwierdzenie złożenia wniosku).
Ubezpieczenie
Kolejnym ważnym elementem przy przeprowadzce do Szwajcarii jest obowiązkowe ubezpieczenie. Każda osoba nowoprzybyła do Szwajcarii, musi skorzystać z prywatnego ubezpieczyciela. Od tego wymagania nie ma większych wyjątków. Jak wiadomo, służba zdrowotna w Szwajcarii jest na najwyższym poziomie, dlatego też nie są to małe koszty. W zależności od pakietu, ubezpieczyciela i poziomu świadczeń, miesięczna składka może wynosić nawet 350 CHF.



Język
W Szwajcarii mówi się aż 4 językami, z czego dominują 3: włoski, niemiecki i francuski. Istnieje także język retoromański, którym posługuje się mniej niż 1% Szwajcarów. W zależności od kantonu do którego chcesz się przenieść, wymagana może być znajomość innego języka. Akurat w przypadku mojej pracy i stanowiska które obecnie zajmuje, znajomość języka angielskiego była wystarczająca dla osób rekrutujących. Zdarzyło się jednak, że moje wcześniejsze aplikacje o podobne stanowisko do konkurencyjnych firm były odrzucane z informacją zwrotną o braku znajomości niemieckiego (kanton Vallais). Dlatego, z pewnością przeprowadzka do Szwajcarii jest możliwa bez biegłości mówienia w języku lokalnym, jednak jego znajomość znacząco pomaga przy rekrutacji.
Przeprowadzka do Szwajcarii – podsumowanie
I to tyle jeśli chodzi o przeprowadzkę do Szwajcarii. Sama jestem ciekawa tego, jak będzie mi się mieszkać w tym kraju. Plusem dla mnie jest bliskość natury i wiele nowych miejsc do odkrycia pod kątem podróżniczym. Natomiast, jak będzie prezentować się codzienne życie? Z pewnością w przyszłości powstaną kolejne wpisy na ten temat.
Więcej w kwestii pozwoleń znajdziecie na oficjalnej stronie szwajcarskich kantonów.
Jak mieszka się w Szwajcarii? Jeśli interesuje Was moja perspektywa po roku mieszkania w kantonie Valais, zobaczcie koniecznie ten wpis:
Jak w szwajcarskim zegarku, minusy życia w Szwajcarii. Zastrzegam tylko, są to wyłącznie moje osobiste przemyślenia i doświadczenia, a nie prawda ogólna o Szwajcarach. Zapraszam do lektury.

7 komentarzy
[…] Przeprowadzka do Szwajcarii -praca, proces rekrutacji, pozwolenia, mieszkanie oraz więcej… […]
[…] Myślisz o przeprowadzce do Szwajcarii? Sprawdź ten wpis –Jak wygląda przeprowadzka do Szwajcarii krok po kroku […]
[…] A może myślisz o przeprowadzce do Szwajcarii? Sprawdź mój proces emigracyjny i dowiedz się o kosztach – JAK WYGLĄDA PRZEPROWADZKA DO SZWAJCARII? […]
Szwajcaria to kraj, w którym mogę wykonywać swój zawód, jestem kosmetologiem. Na miejsce do pracy wybrałam Lugano. Muszę się do tego jeszcze dobrze przygotować, ale to musi się udać!!!
oo świetne wieści, to trzymam kciuki za przeprowadzkę! A jakbyś miała jakieś pytania to śmiało pisz 🙂
Przeprowadzamy się z mężem pod koniec stycznia w okolice Sachseln, jestem przerażona procesem szukania mieszkania, wyboru za dużego nie ma nawet na Airbnb na tymczas 😂 Twoje informacje zawarte w blogu są bardzo przydatne, dzięki za spisanie potrzebnych dokumentów do zrealizowania przeprowadzki! ❤️
Hej, i jak tam proces szukania mieszkania? Mam nadzieję, że będzie Wam się dobrze mieszkało w Szwajcarii. Gdyście czegoś potrzebowali, to śmiało pisz, może uda się coś podpowiedzieć. Powodzenia!