Jordania, Amman uznawane jest za najbrzydszą stolicę świata. W mieście można się albo zakochać lub je znienawidzić, nie ma nic pośrodku. Mi Amman przypadł do gustu, była to mój pierwszy poważny kontakt z Bliskim Wschodem. Zdaję sobie jednak sprawę, że również dla Was zapewne miasto będzie stanowiło jedynie bazę wypadową do pustyni Wadi Rum albo Petry. Niemniej jednak, przedstawiam Wam główne atrakcje Ammanu, tak abyście jak najlepiej spożytkowali ten czas „około” lotniskowy. Co ciekawego można zobaczyć w Ammanie? Gdzie zjeść najlepszy falafel? Jaki lokal wybrać aby nie wydać majątku i zjeść z lokalsami? Jak poruszać się po mieście? Właśnie tego dowiecie się w poniższym wpisie.
Jordania Amman – co zobaczyć w stolicy?
Amman Citadel
Amman położony jest na 7 wzgórzach i ruiny miasta znajdują się na jednym z nich. Stąd rozprzestrzenia się wspaniały widok na miasto. Od razu wzrok przykuwa typowa, arabska zabudowa – budynki ułożone obok siebie, wbudowane jakby jeden na drugim. Przypomina to nieco obrazek z gry Tetris. Kluczowym elementem na Cytadeli jest Świątynia Herkulesa (a raczej jej pozostałości). Dodatkowo, jeśli szukacie miejsca na zachód słońca, koniecznie przyjdźcie tutaj tuż przed zamknięciem. W złotej godzinie szaro-kremowe budynki pięknie rozświetlają się na pomarańczowo!
Na obszarze Cytadeli położone jest również muzeum archeologiczne. Jeśli lubicie czytać o historii danych miejsc, to musicie tu wejść.
Na Cytadel wejdziecie w ramach Jordan Pass. Więcej o Jordan Pass piszę w tym wpisie – Jordan Pass czy opłaca się każdemu?
Bilet wstępu bez posiadania Jordan Pass to 2JD.
Amfiteatr
Teatr rzymski w Ammanie powstał w II wieku n.e. Miasto funkcjonowało wówczas pod nazwą Filadelfia. Sam teatr mógł pomieścić nawet do 6000 osób. Odbywały się tutaj wyścigi rydwanów oraz walki gladiatorów. Przy teatrze znajduje się małe muzeum, gdzie znajdziecie eksponaty związane z lokalną kulturą.
Tutaj również nie zapłacicie za wejście jeśli posiadacie Jordan Pass. Alternatywnie, cena wstępu to 3JD.
Meczet Króla Abdullaha I
Jedyny meczet w Ammanie do którego mogą wejść niemuzułmanie po skończonej przez wierzących modlitwie. Nie ma możliwości wejścia na teren meczetu w trakcie nabożeństwa. Oczywiście obowiązuje odpowiedni strój – zakryte ciało oraz włosy (na miejscu dostępne są chusty). Na uwagę zasługuje kopuła wyłożona od środka mozaiką. Ta atrakcja Ammanu znajduje się poza ścisłym centrum miasta, ale spokojnie możecie się przespacerować albo wynegocjować z taksiarzem korzystną cenę.
Rainbow Street
Amman to miasto, które żyje nocą. Kiedy opuściłam mój hostel o 9 rano, na ulicach spotkałam jedynie bezdomne zwierzaki, maszynę sprzątającą drogę i kilku turystów. Nawet mniejsze sklepy były pozamykane praktycznie na wszystkie spusty. Natomiast wieczorem, Rainbow Street tętniła życiem. Znajdziecie tam sporo knajp, barów z shishą, głośną muzykę i mnóstwo osób (zarówno mieszkańców Ammanu jak i przyjezdnych). Jeśli jednak nie przemawiają do Was tłumy, a chcielibyście zwiedzić tę najbardziej europejską część Ammanu, to koniecznie przyjdźcie wczesnym popołudniem. Sprzedawcy odeśpią już noc, a Wy będziecie mogli na spokojnie podziwiać okolice. Co zobaczyć w Ammanie na Rainbow Street? Street art, widok na zabudowę Ammanu praktycznie z każdego zakamarka, kolorowe uliczki oraz rękodzieło. Charakterystycznym punktem Rainbow Street jest alejka z zawieszonymi nad nią parasolkami. Znajduje się na samym końcu „Tęczowej” i przyciąga podróżnych.
Będąc na Rainbow Street musicie spróbować najlepszego falafela! Jest tak dobry, że brałabym na hurt gdyby była taka możliwość. Al-Quds Falafel – jest to dość małe, uliczne stoisko z brakiem miejsc siedzących. Nie jest to jednak problem, gdyż większość osób i tak spożywa posiłki na pobliskim placu. Koszt 2JD (lipiec2022), rozmiarami dobry na przekąskę niż pełną kolację, ale w smaku fantastyczny!
P.S. Rainbow Street położone jest na wzgórzu, miejcie to na uwadze planując tam wycieczkę.
Downtown
Centrum całego Ammanu, to właśnie tutaj odbywa się co wieczór targ miejski. Na straganach znajdziecie spory wybór pamiątek, lokalnych ubrań, chust, przypraw i słodkości. Podobnie jak na Rainbow Street, jest to mieszanka kultury wschodu i zachodu. Lokalna, arabska muzyka obok utworów Beyonce, gwar i zgiełk, ale tego trzeba doświadczyć.
Jordania Amman – co zjeść?
Oprócz wspomnianego wcześniej falafela, radzę udać się do Hashem’s. Lokal położony jest w downtown, więc traficie tam bez problemu. Jest to jedno z najtańszych miejsc, które przyciąga nawet samych mieszkańców. Za dość duży posiłek zapłaciliśmy 4JD, śniadanie 1,5JD (ceny na dwie osoby!). Jakość jedzenia jest na wysokim poziomie – ich humus to złoto! Nie dajcie się zwieść brakiem obrusów czy sztućców. Zamiast tego zobaczycie jednorazową folię na stole, a posiłek zjecie rękoma. Wspaniała atmosfera w samym centrum miasta!
Lokalne słodkości kupicie w Habibah Sweets. Na miejscu można skorzystać z degustacji i zaopatrzyć się w zestaw przysmaków. Będzie stanowił idealny prezent z Jordanii dla bliskich. Wyjątkowo popularny jest tradycyjny deser knafeh z owczym serem, syropem i kruszonym ciastem. Na zdjęciu w wersji z pistacjami.
Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o kawie z kardamonem. Tutejszą wersję kawy (czyli nieco słodszą niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni) znajdziecie na każdym kroku. Wizyta w Ammanie bez spróbowania tego trunku z pewnością będzie niekompletna.
Jordania, Amman – jak dojechać? jak się poruszać po mieście?
Jak dojechać do Ammanu?
Prawdopodobnie będziecie kierować się do Ammanu z lotniska. Do stolicy Jordanii możecie udać się taksówką za ok. 20JD lub lokalnym autobusem za 3,30JD. Bilet autobusowy musicie kupić w kasie biletowej znajdującej się po wyjściu z lotniska po lewej stronie. Autobusy odjeżdżają z dworca co godzinę. Połączenie trwa ok. 30 minut, docelowa stacja to dworzec Tabarbour.
Jak poruszać się po mieście?
Większość atrakcji w Ammanie znajduje się blisko siebie, nie ma więc konieczności wypożyczenia samochodu aby zwiedzać to miasto. Jedynie problematyczne może być górzyste położenie tego miasta – mimo, że na mapie odległość wydaje się mała, bardzo często jest to spacer krętymi uliczkami mocno pod górkę. Radzimy jednak nie korzystać z auta gdyż Amman cechuje się sporym problemem z parkingami. Sama nie zdecydowałam się na samochód, ale przygotowując się do wyjazdu czytałam bardzo często, że czas spędzony na szukaniu miejsca parkingowego przekracza długość spaceru. Dodatkowo, gdy jednak musiałam podjechać gdzieś dalej korzystałam z Ubera, który działa bezproblemowo w Ammanie, autobusu albo targowałam się z lokalnymi taksówkami. Jednak Rainbow Street, teatr, downtown czy cytadela to atrakcje które z pewnością pokonacie pieszo. Z dodatkowego transportu skorzystałam jedynie przy wizycie w Madabie i Jerash oraz drodze na/z lotniska.
Uwaga, tip!
Z jakiegoś powodu Amman bardzo umiłował sobie ronda (circles). Nazwy uliczek niestety są w większości w języku arabskim. Odniesieniem do nawigacji może być dana atrakcja albo właśnie ronda! W Ammanie jest 8 głównych rond i są ponumerowane cyframi od 1 do 8. Wiedza do jakiego ronda chcę dojechać bardzo mi pomagała w komunikacji z kierowcami autobusów.
Jordania Amman – podsumowanie
Teraz już wiecie co warto zobaczyć w Ammanie. Bez względu czy zostaniecie w Ammanie na dłużej czy zdecydujecie się spędzić tu jeden dzień i odkrywać inne atrakcje Jordanii, miasto zaskoczy Was swoją nietuzinkową zabudową, różnorodnością produktów na wieczornych targach i uprzejmością mieszkańców. Warto dać miastu szansę i spędzić w stolicy trochę czasu. Dzięki temu wyrobicie sobie własną opinię o tym miejscu i poznacie codzienność mieszkańców tej części Bliskiego Wschodu.
Kiedy przyjechać do Ammanu? Ile kosztuje wiza do Jordanii? Po więcej opisów odsyłam do tego wpisu Jordania – informacje praktyczne. Natomiast, wizytę w Petrze zaplanujecie z tym artykułem Petra koszt biletu, czas zwiedzania, najlepsze szlaki.