Jeśli obierasz kierunek Jordania i zastanawiasz się czy wynajem samochodu to dobry pomysł, przeczytaj do końca ten wpis. Przedstawimy Ci poniżej process wynajmu auta. Poznasz też alternatywę dzięki której zaoszczędzisz z pewnością trochę kasy (i nie jest nią stary jeep na pustyni Wadi Rum 😉 Zaczynamy!
Jordania wynajem samochodu – gdzie wypożyczyć samochód?
W Jordanii funkcjonuje kilka wypożyczalni aut, najbardziej popularne to Avis, Sixt oraz Monte Carlo. Standardowo, odbierając auto z lotniska będzie o wiele drożej niż przykładowo z centrum Ammanu. A z lotniska do miasta możecie dotrzeć autobusem publicznym za 3JD/osobę, co znacznie obniży cenę wynajmu.
Część wypożyczalni ma także minimalną ilość dni jeśli chodzi o usługę. W przypadku Monte Carlo oraz Sixt był to okres odpowiednio 3 oraz 5 dni. Samochody budżetowe w Avis w wybranym przez nas terminie były niedostępne (lipiec 2022). Rezerwacji chcieliśmy dokonać 2 tygodnie przed wyprawą. Średnia cena za osobowe auto wynosiła ok. 25-30JD/ dzień bez ubezpieczenia (odbiór z lotniska).
Na co trzeba uważać przy wynajmie samochodu?
- progi zwalniające – występują dość często na autostradzie i bez żadnego oznakowania. Także w sumie nie znacie dnia ani godziny kiedy Wasz samochód zacznie „latać” 🙂
- w Jordanii dostępne są głównie samochody z automatem, ale o wiele prościej przesiąść się z manualnej skrzyni biegów do automatycznej, więc z tym akurat nie powinno być problemów,
- na stronie wypożyczalni znaleźliśmy informację o konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Jednak przy komunikacji mailowej z wypożyczalnią poprosili o polskie prawo jazdy,
- na jezdni dość często brak linii oddzielającej od siebie poszczególne pasy. W praktyce oznacza to, że przy drodze teoretycznie szerokiej na dwa pasy, znajdzie się chętny pojazd, aby wbić się na trzeciego.
My samochodu finalnie jednak nie wypożyczyliśmy. Zaczęliśmy załatwiać auto, ale zrezygnowaliśmy w ostatniej chwili z uwagi na wysoką cenę i nasz plan podróży. Po ustaleniu miejsc i atrakcji które chcieliśmy zobaczyć w Jordanii stwierdziliśmy, że nie korzystalibyśmy z niego każdego dnia. Po szybkiej kalkulacji zdecydowaliśmy się na komunikację publiczną.
Komunikacja publiczna w Jordanii
Przede wszystkim zacznijmy od tego jak działa transport w Jordanii. Jedyną komercyjną firmą zatrzymującą się w turystycznych miejscach typu Petra, Wadi Rum jest Jett. Rozkład jazdy możecie znaleźć pod tym linkiem. Skorzystaliśmy z Jett Bus przemieszczając się pomiędzy Ammanem i Petrą oraz Ammanem i Aqabą. Transport do Wadi Rum z Aqaba ogarnęliśmy prywatnie poprzez gospodarza u którego wykupiliśmy nocleg na pustyni (20JD/2os).
Są to pełnowymiarowe autokary z gniazdkiem do ładowania telefonu w środku. Autobusy Jett jeżdżą punktualnie, chociaż raz zdarzyło nam się, że czekaliśmy na zaspanych turystów godzinę, a wesoły autobus zatrzymał się „przypadkowo” przy sklepiku z pamiątkami ;P. Jednak poza tym jednym transportem nie mieliśmy żadnych problemów oraz opóźnień. Radzimy tylko zabrać do środka jakąś bluzę lub chustę, bo kierowcy trochę przesadzają z klimatyzacją.
Uwaga: przystanek autobusów Jett jest lekko na uboczu i nie w tym samym miejscu co główny dworzec w Ammanie (oddalony ok.10min spacerem). Miej to na uwadze, planując swoje podróże.
Połączenia międzymiastowe – lokalne busy
Natomiast jeśli chodzi o pozostałe, publiczne połączenia, tutaj niestety nie ma reguły. Autobusy odjeżdżają dopiero jak zbierze się pełen pojazd. Na próżno szukać rozkładu jazdy. Najczęściej czekaliśmy ok. 10-15 minut. Najdłuższy czas oczekiwania to lekko ponad 50 min z Ammanu do miasteczka Madaba. Za połączenie zapłaciliśmy jednak 1,75JD/ osobę w jedną stronę. W sumie tego dnia cały koszt na transport wyniósł nas 13,5JD (10JD za taksówkę w obie strony na górę Nebo – tam nie dojeżdża żadna komunikacja). Nawet przy tym niespodziewanym i dodatkowym wydatku, wydana kwota jest o połowę mniejsza niż wypożyczenie auta (25JD/dzień).
Bezpieczeństwo i chęć pomocy
Jordańczycy nie posługują się zbyt dobrze angielskim, ale nie przeszkadza im to w komunikowaniu się z turystami. Bardzo często pokazywaliśmy na mapie gdzie chcemy dojechać, więc przy odrobinie chęci z drugiej strony udało nam się dogadać na migi. Pokazywali palcem gdzie oni jadą, albo proponowali podjechać bliżej destynacji i przesiąść się w inny autobus. Raz mieliśmy sytuację gdzie okazało się, że jesteśmy na złym przystanku. Kierowca busa złapał z nami autobus miejski, później krzyknął po arabsku do pasażerów czy ktoś nie jedzie tam gdzie my. Na szczęście do Jaresh wybierało się także małżeństwo z dwoma córkami i trzymaliśmy się ich, ponieważ potrzebna była zmiana stanowiska. Gdyby nie pomoc mieszkańców, o wiele trudniej byłoby odbyć taką podróż.
„Jordania – wynajem samochodu” – teraz już wiesz jak wygląda transport w tym kraju. W związku z tym bez trudu będziesz w stanie wybrać swój środek komunikacji zgodnie z własnymi potrzebami.
Polecamy także inne wpisy z jordańskiej serii:
Wadi Rum najlepszy nocleg na pustyni
Wadi Rum atrakcje i punkty widokowe
Jordan Pass – komu się opłaca?
Jordania – co zobaczyć? Gotowa lista miejsc