Klimat i pogoda w Australii, czyli dzisiaj opisujemy wszystko, co musisz wiedzieć w tym temacie. Jaka pogoda czeka Cię w Australii? Czego możesz się spodziewać na wyjeździe? Trafiłeś do nas, bo prawdopodobnie planujesz swój wyjazd i właśnie szukasz najlepszego terminu na swoją wyprawę. Australia to ogromny kraj z różnymi strefami klimatycznymi. Dlatego też w tym wpisie pomożemy Ci ustalić w jakie australijskie tereny i konkretnie w jakim czasie warto się udać aby pogoda nie pokrzyżowała planów wyjazdowych. Zaczynamy!
Wstęp – Klimat i pogoda w Australii
W Australii możemy wyróżnić aż 3 strefy klimatyczne. Na północy kraju przeważa klimat podrównikowy, środkowa część kraju to strefa zwrotnikowa, natomiast południe kontynentu stanowi strefa podzwrotnikowa. Dodatkowo, pory roku są odwrócone w stosunku do europejskich:

Najgorętsze miesiące w Australii to grudzień, styczeń i luty. Ale tyle z teorii, upraszczając nieco fakty, poniżej krótko opisujemy czego możecie się spodziewać w danych lokalizacjach. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieli kiedy najlepiej przyjechać do Australii.
Centrum Australii
Tzw. outback (australijskie pustynie oraz busz) – występuje tu suchy, pustynny klimat. To zdecydowanie najcieplejszy obszar Australii. Tutaj temperatury są zawsze wysokie, latem potrafią sięgać nawet 45 st. C w ciągu dnia! Natomiast zimą w nocy temperatury spadają poniżej zera. Opady zdarzają się jednak sporadycznie.
Atrakcje obszaru: Uluru i Kata Tjuta National Park – tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać.
Najlepszy okres na odwiedzenie to australijska wiosna i jesień.


Północ Australii
Na północy wyróżniamy praktycznie dwie pory roku – pora sucha (od maja do października) oraz pora deszczowa (listopad – kwiecień). Te rejony cechują się dużą wilgotnością, jest duszno i dość parno. Przy czym podaje się, że wilgotność w Darwin jest gorsza niż w Broome i Cairns. Tropikalny klimat wyróżnia się także licznymi monsunami, cyklonami i ulewami (zazwyczaj w okolicach marca w Cairns, lutego w Broome). Chociaż wodospady w okolicach Cairns cieszą się uznaniem ze względu na dodatkową ilość wody. Co więcej, w ciągu lata należy pamiętać o meduzach – mają wówczas wzmożoną aktywność i na wielu plażach porozkładane są specjalne siatki lub też kąpiele w oceanie są zabronione. Zima praktycznie nie występuje i można cieszyć się krótkim rękawkiem przez cały rok.
Atrakcje obszaru:
Darwin (Północne Terytorium): Katherine Gorge, Kakadu National Park
Cairns (Queensland): Great Barrier Reef, Port Douglas, Whitsundays, Daintree Forest
Broome (Australia Zachodnia): Ningaloo Reef, Cable Beach i inne przepiękne plaże!
Najlepszy okres na odwiedzenie: wiosna, jesień.


Wschodnie wybrzeże
Na wschodnim wybrzeżu możemy wyróżnić praktycznie 4 pory roku: wyraźnie odczuwalne zima i lato oraz krótkie i delikatniejsze wiosna oraz jesień. W okolicach Brisbane temperatura jest kilka stopni wyższa niż w przypadku oddalonego o 1000 km na południe Sydney. Brisbane cechuje się aż 280 słonecznymi dniami w roku, a do Sunny Coast zjeżdżają Australijczycy z Sydney i Melbourne na wakacje. Zima w Queensland to w ciągu dnia ok. 15 stopni (chociaż rano potrafi spaść do 4-5). Przyda Wam się lekka kurtka i zdecydowanie długie spodnie (powietrze jest zimne). Lato zaś jest piękne i upalne, powyżej 30 stopni, bardzo często z bezchmurnym niebem.
Sydney (Nowa Południowa Walia) ma bardziej znośną (niższą) temperaturę latem i zimą. Zima w słynnym mieście cechuje się głównie dużymi opadami. O wiele dłuższe są wiosna i jesień w porównaniu z Brisbane. W Sydney nie odczujecie zbytnio tropikalnej pogody, klimat na południu Australii może być porównywalny do europejskich miast.
Atrakcje obszaru: okolice Brisbane: Sunshine i Gold Coast oraz Sydney: Blue Mountains, Jervis Bay, Canberra
Najlepszy okres na odwiedzenie: wiosna, jesień.




Zachodnie wybrzeże
Perth to jedno z najbardziej wyizolowanych miast w Australii, większą cześć stanu Australia Zachodnia stanowią pustynie. W związku z tym latem odczuwany jest typowo pustynny i suchy klimat. Latem też temperatury nie spadają poniżej 30 stopni, zimą zaś oscylują w granicach 10-15. Co ciekawe, zimowe Perth słynie z silnego wiatru. Solidne parasolki (których wiatr nie wywiewa na wszystkie strony) w lipcu i sierpniu mogą być produktem deficytowym.
Atrakcje obszaru: Margaret River, Broome, Fremantle, Ningaloo Reef, Rottnest Island, Cape to Cape Track, The Kimberley Najlepszy okres na zwiedzanie: późna wiosna/wczesne lato
Południe Australii
Klimat najbardziej zbliżony do europejskiego. Wyraźnie wyszczególnione 4 pory roku. Najbardziej kapryśne pogodowo jest Melbourne (Victoria), gdzie rano może świecić piękne słońce, a za chwilę napotkacie szare niebo i deszcz. Bardzo sprawdza się tutaj polskie powiedzenie „noś parasol przy pogodzie”. Położoną nieco na zachód Adelaide (South Australia) cechuje większa stabilność pogodowa i trochę więcej słonecznych dni (często ten klimat porównuje się do klimatu śródziemnomorskiego).
Ciekawe zjawisko zachodzi w okolicach lotniska w Melbourne – niektórzy turyści oraz bardziej zapominalscy mieszkańcy Queensland zakładają często krótkie spodenki z przyzwyczajenia, a potem biegiem udają się na zakupy w Melbourne. To taki żart z brodą w Australii 🙂
Atrakcje obszaru: w okolicach Melbourne: Great Ocean Road, Wilsons Promontory, zaś Adelaide to piękne plaże i winiarnie.
Najlepszy okres na odwiedzenie: wiosna, jesień.


Tasmania
To największa wyspa Australii i zaraz najmniejszy jej stan. Jeśli wybierzecie się zimą, czekają na Was temperatury ok. 13 stopni w ciągu dnia, a w wyższych partiach gór z pewnością znajdziecie śnieg. Nie spodziewajcie się też wielkich upałów latem, ok. 20-22 stopnie. Plusem z pewnością jest długi dzień latem (jak na Australię), słońce zachodzi ok. 19-20. Pogoda i klimat porównywalny do angielskiej pogody.
Najlepszy czas na przyjazd: lato, Tasmania to przede wszystkim dzika natura, więc bądźcie gotowi na mnóstwo szlaków i hikingów.





Alpy Australijskie
To pasmo górskie położone na granicy stanu Victoria, New South Wales oraz Australian Capital Territory. Jest to najzimniejsza część Australii. Najwyższą górą w paśmie jest Góra Kościuszko. Jeśli się zastanawialiście czy w Australii można jeździć na nartach to znacie już odpowiedź, jednak nie jest to sport zbytnio popularny wśród Australijczyków. Wątpię żebyście wybierali się do Australii pojeździć na nartach, ale jeśli jednak macie taki zamiar wybierzcie przełom lipca i sierpnia – śnieg w górach jest dość krótkotrwały.
Podsumowanie – klimat i pogoda w Australii
Wniosek jest prosty: w Australii nie ma jednolitego klimatu, kraj podzielony jest na różne strefy, a każda ze stolic stanowych ma do zaoferowania inny zestaw pogodowy. Wybierając się więc na wakacje, albo nawet w krótką podróż warto przyjrzeć się temu, co może nas spotkać w różnych częściach kraju.
Linkujemy także stronę na której możecie podejrzeć temperatury w największych australijskich miastach w danych miesiącach oraz dane statystyczne – Australia w liczbach
Jeśli planujesz wyjazd do Australii, sprawdź koniecznie nasze kompendium – Wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą do Australii, gdzie m.in. Polki mieszkające w różnych częściach kraju wypowiadają się o najlepszym czasie do odwiedzenia ich terenów.
