Kraków – co zobaczyć i gdzie zjeść? Otóż zabieramy Was dzisiaj do Krakowa, pokażemy co zobaczyć w tym mieście, gdzie najlepiej zjeść i wypić dobrą kawę. Zastrzegamy od razu, ekspertami od Krakowa nie jesteśmy, spotkaliśmy się tutaj ze znajomymi i zwyczajnie dzielimy się miejscami, które sami odwiedziliśmy podczas tego 2 dniowego pobytu oraz licznymi poleceniami od osób obserwujących nas na Instagramie.
Naszym głównym priorytetem przy wizycie w Krakowie było umówić się ze znajomymi – mieszkając na stałe w Australii nie mieliśmy zbyt wielu okazji aby widzieć wszystkich przyjaciół na żywo. Dlatego też podczas naszej wizyty w Polsce chcieliśmy nadrobić jak najwięcej zaległości towarzyskich 🙂 Przedstawione niżej atrakcje będą więc mniej lub bardziej znanymi miejscami, ale wierzymy, że każdy z Was wyniesie z tego zestawienia coś dla siebie.
Gastro – gdzie zjeść?
Zaczynamy od jedzenia, poniżej polecane gastro miejscówki:
Wesoła Cafe
Bardzo smaczna kawa i jedzenie. Idealna miejscówka na śniadanie, polecamy zwłaszcza avo toast, który co prawda trochę kosztował (29ł), ale forma podania i smak zdecydowanie bez zarzutu. Miejsce jest dość popularne (sami mieliśmy problem ze znalezieniem stolika w powszedni dzień), więc rezerwujcie z wyprzedzeniem.
Metrum Restobistro
Kawiarnia oraz restauracja mieszcząca się na dachu Akademii Muzycznej w Krakowie. Z tarasu rozprzestrzenia się wspaniały widok na miasto, więc koniecznie wpadnijcie tam na kawę jeśli będziecie w okolicy. My akurat byliśmy w czasie sesji studenckiej, więc restauracja była tymczasowo nieczynna aby nie zakłócać spokoju studentom. Bardzo żałowaliśmy z tego powodu, ale przynajmniej będzie okazja żeby wrócić do Krakowa 🙂 Na tym dachu kręcono też sceny do polskiego filmu „Vinci” Juliusza Machulskiego.
Nowa Prowincja
Kawiarnia na Brackiej tuż przy Starym Rynku. Wystrój kawiarni przenosi nas do trochę w czasie – znajdziemy tam stary kwadratowy telewizor, kanapę jak za czasu PRL czy obijane fotele. Bardzo klimatyczne miejsce oraz smakowita kawa. Co ciekawe, było także regularnym miejscem spotkań artystów w Krakowie: Wisławy Szymborskiej, Ewa Lipska czy Czesław Miłosz. Współzałożycielem Nowej Prowincji jest także Grzegorz Turnau znany z piosenki „Bracka”. Lokalizacja kawiarni nie jest w tym wypadku przypadkowa.
Kocia Kawiarnia
Jeśli chcielibyście wypić kawę w towarzystwie małego futrzaka, koniecznie sprawdźcie Kocią Kawiarnię. Koty są regularnymi gośćmi tego miejsca, więc można głaskać, przytulać i bawić się z nimi do woli (w ramach obowiązującego regulaminu). My jesteśmy bardziej team „pies”, więc nie wypowiemy się o jakości kawy, ale może Wy skorzystacie z tego polecenia.
Nolio
Włoska knajpa z najlepszą pizzą w Krakowie. Jeśli macie akurat ochotę na włoskie klimaty to restauracja Nolio z pewnością spełni Wasze oczekiwania.
Domowe Przysmaki
To miejsce docenią z pewnością wszyscy emigranci, którzy tak jak my po latach ograniczonego dostępu do polskich dań zatęsknili za domowymi potrawami. Bardzo smaczne pierogi, zupy oraz kopytka z gulaszem. Cenowo wychodzi porównywalnie do innych krakowskich knajp.
Molam
Tajska knajpa na mapie Krakowa. Miejsce wyróżnia miła obsługa, przyjacielska atmosfera, ale też bardzo profesjonalne doradzanie w kwestii dań. Co prawda, ceny lekko powalają z nóg, chociaż porcje są spore i idealne do dzielenia się. Dodatkowo, można znaleźć sporo kraftowych piw.
Forum Przestrzenie
Dość popularna miejscówka wśród mieszkańców Krakowa. Zwłaszcza latem można spotkać tu tłumy. Leżaki, imprezy cykliczne, widok na Wisłę – idealne miejsce na wieczornego drinka lub winko!
Pod Wawelem Kompania Kuflowa
Kolejna knajpa często wybierana na sobotnie wyjście ze znajomymi. Miejsce jest bardzo przestronne, do dyspozycji jest aż kilka sal. Przyznajemy, że nie korzystaliśmy z menu jedzeniowego, słyszeliśmy jednak zarówno pozytywne jak i negatywne opinie (głownie o suchym jedzeniu). Plusem z pewnością jest wyjątkowy klimat i duży wybór piw. Natomiast męską toaletę zdobi poniższy napis:
Na liście polecajek i miejsc wartych odwiedzenia znalazły się także:
Hevre, Szara Gęś, Zapiekanki Królewskie, Hamsa, Orzo, Kolanko, Cafe Lisboa, Przestrzeń PSC, balkon w Sukiennicach, Dym, Camellot, dach hotelu Rubinstein, Busz Kraków, Karma Coffee Roasters, Piwnica pod Baranami, Karma, Tekstura, Cytat Cafe, Magia cafe bar, Charlotte, Kaffe bageri stockholm, Skinny creme, Tartelatte Cafe, Fornir, Dynia Restro Bar, Lajkonik, Pojnarówka.
Tych miejsc nie sprawdziliśmy, ale będąc w Krakowie następnym razem będzie w czym wybierać 🙂
Kraków – co zobaczyć?
Zdecydowanie znajomi, jedzenie, knajpy i spacery wygrały podczas tej mini wyprawy, ale poniżej dzielimy się też odwiedzonymi miejscami na mapie Krakowa:
Stary Rynek
Wieża Kościoła Mariackiego
To absolutny nr 1 jeśli chodzi o typowe atrakcje w mieście. Ciężko nie zauważyć wieży będąc na krakowskim rynku. My pokusiliśmy się dodatkowo o wejście na szczyt. Bilet kosztował 20zł. Niestety miejsce zakupu wejściówek nie jest zbyt dobrze oznaczone. Musicie udać się do punktu informacyjnego, który mieści się z boku wejścia na wieżę. Na samą górę prowadzi prawie 300 schodków, ale nietuzinkowa panorama miasta wynagradza mały wysiłek. Przy odpowiedniej pogodzie będziecie w stanie wypatrzeć także Tatry. To właśnie z tej wieży co godzinę rozbrzmiewa na żywo hejnał mariacki grany na trąbce.
Dodatkowo, we wnętrzach Kościoła Mariackiego znajdziemy ołtarz stworzony przez Wita Stwosza – uznawany jest przez wielu za arcydzieło sztuki sakralnej.
Sukiennice
Będąc na rynku z pewnością warto przejść się po deptaku z licznymi pamiątkami, ręcznie robionymi chustami, rzeźbami czy biżuterią. Jak to bywa w popularnych miejscach, znajdziecie tutaj zarówno tańszą koszulkę z nadrukiem jak i niesamowite rękodzieło. Może nie przyciąga ono ceną, ale patrząc na jakość i detale z pewnością warte jest każdych pieniędzy. Natomiast sama nazwa Sukiennice powstała od sukna, którym handlowano w budynku. Co więcej, w podziemiach Sukiennic kryje się multimedialne muzeum na temat historii i tożsamości Krakowa (lepiej rezerwować z wyprzedzeniem). Więcej informacji na stronie rynek podziemmy.
Pomnik Adama Mickiewicza
Przy „Adasiu” to dobre miejsce orientacyjne, jeśli chcecie się z kimś umówić na rynku. Z pewnością zainteresuje Was fakt, że obecna forma jest rekonstrukcją oryginalnego pomnika. Co w takim razie stało się z pierwowzorem? W 1940r został zniszczony przez Niemców jako symbol polskiej kultury, nauki i patriotyzmu. Obecny monument został zbudowany wykorzystując fragmenty zburzonego pomnika, które znaleziono w Hamburgu.
Brama Floriańska
Stanowiła ona część murów obronnych Krakowa z XIII wieku. Położona na samym końcu popularnej na starym rynku ulicy Floriańskiej, a od Bramy Floriańskiej zaczynała się Droga Królewska na Wawel. Wewnątrz bramy umiejscowiony jest ołtarz z kopią obrazu matki boskiej piaskowej. Wybitnie zdobione kamienice po obu stronach Floriańskiej umilą spacer po tej części rynku.
Planty
Jest to najstarszy krakowski park, bowiem powstał na miejscu dawnych murów obronnych. Gdy zapadła decyzja o rozebraniu murów, teren dookoła rynku (dawne mury miejskie oraz fosa) przekształcono w ogólnodostępny park. Zielony pierścień otaczający rynek ma aż 4km długości, stanowi też jeden z największych obiektów zielonych na terenie Krakowa. W późniejszym etapie kreacji tego miejsca przywrócono także pomniki osób zasłużonych oraz zarys bram i baszt miejskich.
Wawel
Zamek Królewski na Wawelu wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdy choć raz powinien odwiedzić to miejsce, poznać historię polskich władców, zobaczyć na własne oczy jak wyglądały Komnaty Królewskie, zwiedzić Zbrojownię czy Skarbiec. Dodatkowym miejscem, którego pewnie nie trzeba przedstawiać jest Katedra na Wawelu, gdzie znajdują się groby królów, książąt i osób honorowych. Co więcej, położenie Wawelu na wzgórzu w malowniczym zakolu Wisły dodaje uroku temu miejscu. Warto przespacerować się na Wawel chociażby dla tej scenerii. Później polecamy przejść się na deptak u podnóża wzgórza, spotkać słynnego smoka wawelskiego, popatrzeć na aleję gwiazd i wypić kawę z widokiem na Wisłę.
Jeśli dysponujecie czasem, warto udać się na drugą stronę rzeki, aby podziwiać panoramę Wawelu.
Podgórze- co zobaczyć
Bardziej spokojniejsza dzielnica Krakowa niż Stary Rynek. Najlepiej dostaniecie się tam Kładką „Bernatka”, która łączy Podgórze z Kazimierzem, natomiast na samym moście można znaleźć kłódki zakochanych osób. Liczne kawiarnie, knajpy i kamienice dalej zapewniają wyjątkowy, krakowski klimat, ale już w mniej turystycznym i bardziej kameralnym gronie. Co zobaczyć będą na Podgórzu- koniecznie kościół, mały rynek, kopiec kraka oraz kolorowe schody. Nie można także zapominać o historii, ponieważ właśnie tutaj znajdowało się żydowskie getto oraz niemiecki obóz pracy dla Polaków.
Sercem Podgórza jest z pewnością Rynek Podgórski oraz znajdujący się na nim Kościół św. Józefa, z pewnością traficie w te miejsca wybierając się na spacer na Podgórze.
Kolorowe Schody
Ciekawy projekt, który za zadanie miał codziennie poprawiać humor mieszkańcom miasta. Każdy schodek jest pomalowany na inny kolor, więc na małym obszarze znajdziemy praktycznie wszystkie odcienie tęczy. Dodatkowo, niektóre z nich posiadają cytaty sławnych artystów. Złote myśli są usytuowane na schodkach na przemian – tak aby można było komfortowo czytać zarówno schodząc jak i wchodząc na górę 🙂
Kopiec kraka
W Krakowie znajduje się kilka kopców, ale dużo osób podaje właśnie Kopiec Kraka jako najlepszy na zachód słońca i ogólną panoramę miasta. 16-o metrowe wzgórze to idealne miejsce na piknik ze znajomymi jak i romantyczny wieczór we dwoje. O powodach powstania kopca krążą różne legendy i do tej pory nie została potwierdzona żadna z tez.
Niedaleko Kopca Kraka położony jest kamieniołom Liban. Niestety z tym miejscem wiąże się tragiczna historia – miejsce służyło jako obóz pracy dla Polaków. Obecnie jest to opuszczony teren, a fragmenty tego obszaru posłużyły jako tło do niektórych scen z filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga.
Murale
Jeśli jesteście fanami street art’u, z pewnością ucieszą Was krakowskie murale. Jest ich na prawdę sporo -zwiedziliśmy tylko kilkanaście w okolicy po której aktualnie spacerowaliśmy, ale spokojnie można poświęcić cały dzień na zobaczenie większości z nich. Przy wyszukiwaniu ciekawych graffiti pomocna jest strona – Murale Krakow. Znajdziecie tam zarówno mapę z konkretnym położeniem murali, jaki i podgląd, możecie więc od razu ocenić czy warto daną sztukę zobaczyć na żywo.
Nocleg
Wykupiliśmy noc w hostelu Faust ApartHostel. Na własność mieliśmy całe mieszkanie, dwa pokoje (jeden z dwa pojedynczymi łóżkami, drugi z podwójnym), spory korytarz, kuchnia i nowa, wyremontowana łazienka. Skrzypiąca podłoga (uwielbiam takie klimaty) oraz starówka za oknem to niewątpliwe plusy tego miejsca. Mieszkanie znajdowało się w starej kamienicy w samym centrum starego rynku. Za całość zapłaciliśmy 150zł. Nie były to warunki 5-gwiazdkowego hotelu, ale było czysto i przytulnie, także nie mamy żadnych powodów do narzekania. Nocleg znaleźliśmy na portalu Agoda.
„Kraków – co zobaczyć?” Podsumowanie
Tak jak pisaliśmy wcześniej, naszym zamiarem nie było stworzenie kompleksowego przewodnika o Krakowie. Jesteśmy jednak pewni, że korzystając z wyżej wymienionych miejsc i łącząc je z innymi atrakcjami, Wasz pobyt w tym mieście będzie z pewnością należał do udanych.
Jeśli wybierasz się do Australii, przeczytaj koniecznie ten wpis.