Krokodyle w Australii to codzienność. Szczególnie w jej północnej części. Niedaleko od Rockhampton znajduje się ferma krokodyli – Koorana Crocodile Farm. Jest to miejsce, gdzie można się wiele dowiedzieć o krokodylach zamieszkujących Australię, zobaczyć je z bliska a nawet potrzymać jednego z nich!
Koorana Crocodile Farm – podstawowe informacje
Ferma została założona w 1981 roku. Ponieważ czarny rynek krokodylich skór był ogromny, John i Lillian Lever utworzyli fermę, na której zaczęli hodować krokodyle w przyzwoitych warunkach. Spowodowało to ograniczenie działalności kłusowników, ponieważ ludzie zaczęli kupować certyfikowane skóry z pewnego źródła.
Wstęp na fermę kosztuje $30. Za tą cenę obejrzymy krótki film dokumentalny o Koorana Crocodile Farm a później po fermie oprowadzi nas jeden z przewodników. Zobaczymy kilka rodzajów krokodyli i dowiemy się wszystkiego o ich życiu i zwyczajach. Jeśli przyjedziemy w maju, to możemy również zobaczyć moment wykluwania się młodych krokodyli z jaj. Jaja przetrzymywane są w specjalnych inkubatorach, w temperaturze 32,5 stopnia Celsjusza. Co ciekawe, można sterować płcią zarodków poprzez temperaturę – w wyżej wspomnianej osiąga się 80% samców i 20% samic.
Krokodyle w Australii
O rodzajach krokodyli w Australii pisaliśmy już w naszym artykule Niebezpieczne zwierzęta w Australii.
Krokodyle w Australii dzielą się na 2 gatunki:
- Krokodyl australijski – zwany słodkowodnym
- Krokodyl różańcowy – zwany słonowodnym
Z krokodyli pozyskiwana jest skóra (bardzo wytrzymała) oraz mięso. Mięso krokodyli zawiera bardzo dużą ilość białka – 33 g białka na 100 g mięsa. Jego smak to coś pomiędzy kurczakiem a rybą, natomiast tekstura przypomina wieprzowinę.
Krokodyle australijskie – słodkowodne
Krokodyle te nie są zazwyczaj groźne dla człowieka, o ile ten ich nie sprowokuje. Nie są one też zbyt pożądane przez przemysł skórzany. Spowodowane jest to tym, że w skórze na brzuchu mają obecne kości, co znacznie utrudnia obróbkę. Ich pyski są węższe i dłuższe w porównaniu z krokodylami różańcowymi, a zęby ostrzejsze. Jeśli chodzi o rozmiary to osiągają maksymalnie 3 metry długości.
Krokodyle różańcowe – słonowodne
Tutaj sprawa ma się całkowicie inaczej. Są to bardzo pożądane krokodyle, jeśli chodzi o przemysł skórzany. Ich skóra jest bardzo, ale to bardzo wytrzymała i nie posiada kości w obrębie brzucha.
Ich potoczna nazwa może być myląca. Potrafią znieść zasolenie wody morskiej i podróżują w niej nawet do 1600 km – stąd przymiotnik „słonowodne”. Mimo to, preferują wodę słodką – o czym ludzie często zapominają.
Są one jednak również o wiele bardziej agresywne. Atakują wszystko co wejdzie do zbiornika wodnego, w którym się znajdują. Ciężko je dostrzec, ponieważ najczęściej przebywają pod powierzchnią wody (są w stanie wstrzymać oddech na 6 godzin). Potrafią z niej wyskoczyć w mgnieniu oka, a odległość na jaką wyskakują to nawet 5 metrów! Dlatego też specjaliści radzą trzymać się przynajmniej 5 metrów od zbiorników wodnych w Australii. Przewodnik opowiadał nam, że kilka razy musiał uciekać przed krokodylem, który wyskoczył na ląd. Mówił, że poruszają się bardzo szybko (20 km/h) a wibracje ziemi, które wytwarzają podczas biegu są bardzo nieprzyjemnym i paraliżującym uczuciem.
O ich agresji świadczy również zachowanie jednego z krokodyli obecnych na fermie – Króla Wally’ego. Po tym jak zmarła jego towarzyszka, pracownicy umieścili na jego wybiegu nową samicę. Zagryzł ją pierwszej nocy.
Ich pyski mają kształt litery V i są usiane okrągło zakończonymi zębami. Samice tego gatunku mają długość 3 metrów – samce są o wiele większe. Największy krokodyl słonowodny miał 8,6 m długości. Zastrzeliła go w 1957 roku Polka, Krystyna Pawłowska. Jednym strzałem. Polak potrafi.
Krokodyle w Australii – jeden raz to za mało
Krokodyle w Australii można spotkać w środowisku naturalnym. Jednakże takie spotkanie może skończyć się śmiercią. Dlatego też, polecamy się zetknąć z tymi potężnymi zwierzętami w specjalnie do tego przystosowanym miejscu jakim jest Koorana Crocodile Farm. My odwiedziliśmy tą fermę w zimę i z pewnością wrócimy do niej w lecie (krokodyle są wtedy bardziej aktywne) i w maju, żeby zobaczyć wspomniany wcześniej moment wykluwania się młodych.