Magnetic Island to wyspa która może pochwalić się aż 300 /365 słonecznymi dniami w ciągu roku. Ponad połowa terenów tworzy park narodowy, występuje tutaj jedna z największych populacji koali. Wielkie głazy tworzą zatoki w których podziwiać można podwodny świat. Na skałach zaś spotkać możemy rock wallabies czyli mniejszych kuzynów kangurów. Mimo wszystkich atrakcji jakie oferuje to miejsce, wyspa nie zrobiła na nas wielkiego wrażenia. Pierwszy raz byliśmy na Maggie gdy jeden z cyklonów uderzył wschodnie wybrzeże 4-5 lat temu. W 2021 postanowiliśmy dać Maggie drugą szansę i udaliśmy się na wyspę spędzić przerwę bożonarodzeniową. Co dokładnie można zobaczyć na Magnetic Island? I czy polecamy to miejsce? Zapraszamy do lektury poniżej.
To pierwszy wpis z serii wpisów o Magnetic Island. W tym artykule opiszemy dokładnie informacje praktyczne dotyczące wyspy, natomiast po listę atrakcji odsyłamy do tego wpisu.

Nazwa
Magnetic Island swoje imię zawdzięcza kapitanowi Jamesowi Cook’owi który ze swoją załogą eksploatował wschodnie wybrzeże Australii w 1770 roku. Według dziennika który prowadził w tym czasie Cook, gdy wyprawa dotarła w okolice wyspy dziwne rzeczy zaczęły się dziać na statku. Głównie ze względu na kompas niepotrafiący poprawnie wskazać kierunku, Cook podejrzewał że wyspa ma właściwości elektromagnetyczne. Z uwagi na bliskie położenie wyspy i stałego lądu, w swoich przypuszczeniach nie był pewien czy to zjawisko pochodzi dokładnie od wyspy czy być może od lądu. We wspomnianym wpisie znajduje się notka aby uważać krążąc po tych okolicach nazwanych przez niego ogólnie „Magnetic Island or Headland”.
Wyspa posiada także swoją aborygeńską nazwę. Aborygeńskie plemię Wulgurukaba (które jest pierwotnym właścicielem wyspy) nazywa to miejsce Yunbenun. Aborygeni wierzyli, że wyspa została stworzona przez ducha – węża Gabul, który odpoczywał na wyspie. Taka nazwa funkcjonowała długo przed tym jak znalazł się w jej okolicach James Cook. Obecnie używa się jedynie nazwy Magnetic Island (którą australijczycy skracają do 'Maggie”). Dodatkowo, w związku z obecnością pierwotnych właścicieli, w niektórych miejscach wyspy można spotkać malowidła skalne pozostawione przez Aborygenów. Niestety z powodu licznych cyklonów i wiatrów ich dostępność ciągle maleje.
Jak dojechać


Wyspa Magnetic Island położona jest jedynie 8km od miasta Townsville i prawnie stanowi jedną z dzielnic tego miasta. Do Townsville można dostać się samolotem z każdego większego miasta w Australii. Natomiast już na samą wyspę można się wybrać za pomocą prywatnej łódki (droższa opcja) albo publicznego transportu. Promy z portu w Townsville odpływają co godzinę. Nie potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja, bilet w dwie strony kosztował nas ok. $30.
Rozkład oraz więcej informacji o promie znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika tutaj.



Transport na wyspie
Na wyspie jest tylko jedna główna droga, całą wyspę można objechać w 20-30 min. Dla osób niezmotoryzowanych funkcjonuje publiczny autobus który zatrzymuje się przy wszystkich głównych atrakcjach. Cena biletu dziennego (nieograniczona liczba przejazdów) to ok. $15. Można również skorzystać z wypożyczalni samochodów ($60/dzień za osobówkę). Natomiast jeśli planujecie zabrać ze sobą swój samochód odsyłamy Was do tej strony.
Na wyspie dużą renomą cieszą się tzw. topless car czyli samochody z otwartym dachem. Miłośnicy Barbie mogą skorzystać z różowego auta inspirowanego sławną postacią albo też klasycznego modelu. Do wyboru mamy samochody całkowicie jednokolorowe (czarne lub czerwone) albo z delikatnymi motywami wyspy (nadruki palmy, słońce itp.) Wybór jest spory także każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Popularnym rozwiązaniem jest także wynajęcie skutera. Jeśli interesuje Was wynajęcie kabrioletu to radzimy zrobić wcześniejszą rezerwację. My na wyspę wybraliśmy się dość spontanicznie (wiele aut było już zarezerwowanych) za samochód osobowy płaciliśmy ok. $70/ dzień.
Uwaga! Należy pamiętać że wypożyczonym samochodem można jeździć jedynie po drodze asfaltowej (mowa o osobówkach). Teren West Point (na zachodnio-południowym wybrzeżu wyspy) został poważnie zniszczony podczas jednego z cyklonów. Drogi na tym obszarze nie zostały jeszcze naprawione, także ze względów bezpieczeństwa wypożyczalnie zabraniają podróży po tym terenie.
Kiedy przyjechać?
Pogoda na Magnetic Island jest przez cały rok słoneczna jak przystało na tropikalną wyspę. Średnia temperatura w zimowych miesiącach (czerwiec-sierpień) to 25C, natomiast latem (grudzień -styczeń) temperatura może sięgnąć do nawet 32C w cieniu. W nocy odpowiednio 14 i 24 stopnie.
Czas luty – kwiecień to w Australii okres burzowy. Tropikalne deszcze charakteryzuje duża intensywność i krótki okres opadów. Co to oznacza w praktyce? Niecałą godzinę pózniej już jest słońce i nie ma żadnych śladów burzy. Dodatkowo, przyjmuje się że Magnetic Island w porównaniu do Cairns czy Port Douglas otrzymuje ok 40% mniej opadów. Co oczywiście wiąże się z 300/365 słonecznymi dniami o których pisaliśmy wcześniej.
Najwięcej osób odwiedza wyspę w australijską zimę, gdyż w innych częściach kraju pogoda nie jest taka łaskawa. Drugim wyborem są okresy świąteczne. Jeśli planujecie odwiedzić Magnetic Island podczas swojej podróży po Australii i chcielibyście uniknąć tłumów, wybierzcie inny okres.

Ceny
My byliśmy na wyspie w okresie świątecznym w związku z tym spotkaliśmy się z wyższymi cenami niż zazwyczaj. Do tego w każdy public holiday w Australii doliczane jest automatycznie 15% prowizji przy każdym zamówieniu w knajpie. Na wyspie królują raczej ekskluzywne restauracje (danie główne $30-$40), także trochę nam brakowało budżetowych miejsc. Polecić możemy beach front bar Sandis w Horsehoe Bay gdzie te ceny były kilka dolarów niższe. Robiliśmy zazwyczaj większe zakupy spożywcze w dostępnych supermarketach i gotowaliśmy sobie sami. Do wyboru mamy sklepy sieci IGA czy Foodworks oraz dwa małe osiedlowe sklepiki.

Gdzie nocować?
Na wyspie znajdziecie sporo miejsc noclegowych na każdą kieszeń. Poniżej przedstawiamy kilka opcji:
- Peppers Blue on Blue Resort
Najdroższy i najbardziej ekskluzywny nocleg. Kompleks hotelowy mieści się zaraz przy marinie i zapewnia luksusowe pokoje z widokiem na port
Kliknij tutaj po więcej informacji oraz ceny
- Bungalow Bay Koala Village
3* Hotel/ Hostel w formie charakterystycznych indywidualnych domków. Na terenie kompleksu położony jest rezerwat koali, co jest zdecydowanie bonusem tego miejsca.
Więcej informacji oraz ceny znajdziesz tutaj - The Base
Popularna sieć kompleksów budżetowych. W zależności od preferencji możemy wybrać pokój dwuosobowy lub jedynie pojedyncze miejsce w pokoju wieloosobowym. W The Base wieczorem gra muzyka na żywo, są konkursy, zabawy, więc jeśli nastawiacie się na rozrywkę na wyspie, ten hostel będzie dobrym wyborem.
Więcej informacji oraz ceny tutaj - Cstay
Miejsce które my wybraliśmy, pokój w domu prywatnym. Płaciliśmy $90/noc. Cstay położony jest w spokojniejszej części wyspy Picnic Bay.
Więcej informacji oraz ceny znajdziesz tutaj

Oczywiście to tylko niektóre z dostępnych opcji, noclegów na wyspie jest zdecydowanie więcej. Zarówno hoteli, hosteli jak i pokoi w formie airbnb. Noclegu szukaliśmy standardowo na booking.com. Ciekawie rozpisane obszary wyspy i opcje noclegowe dostępne są także na oficjalnej stronie Magnetic Island tutaj.
Jak długo zostać?
Na Magnetic Island można poświęcić nawet jeden dzień. Pierwszy prom z Townsville przypływa ok 6 rano, ostatni odpływa o 22. Będzie to bardzo intensywny dzień, ale jeśli dysponujecie ograniczonym czasem warto rozważyć Maggie choćby na krótką wizytę. Optymalnie polecamy przyjechać tutaj na 2-3 dni aby na spokojnie skorzystać z atrakcji które oferuje wyspa. Ma to związek również z obecnością tylko jednej głównej drogi (nie wszędzie można dojechać) i koniecznością pokonania szlaków aby dostać się w dane miejsce.

Czego doświadczyć na Magnetic Island?
- podziwiać rock wallaby na Goeffry Bay
- oglądać płaszczki z brzegu na Florence Bay
- zwiedzić forty i dowiedzieć się jak żyli i pracowali żołnierze podczas II wojny światowej
- zrobić krótki szlak i zbierać szczękę z podłogi po wschodzie słońca na Hawking Point
- zrobić dłuższy szlak i wdrapać się na Mt Cook aby oglądać panoramę całej wyspy
- przybić piątkę z koalą który zamieszkuje wyspę
- wypożyczyć samochód z otwartym dachem i poczuć wiatr we włosach
- gonić za żółwiem, rekinem rafowym w kilkunastu miejscach na wyspie
- wejść do lasu i dać się otoczyć kolorowym motylom (jedynie okres Maj – Sierpień)





Więcej o atrakcjach wyspy znajdziecie w następnym wpisie. Zapraszamy na dokładny opis miejsc oraz nasze finałowe podsumowanie do tego wpisu
Magnetic Island – informacje praktyczne, kiedy przyjechać, gdzie nocować, jak poruszać się po wyspie. Zobacz ten wpis jeśli planujesz przyjechać na Magnetic Island