Petra i jej atrakcje – jakie szlaki są najlepsze? Co zobaczyć w Petrze? Przedstawiam mapę oraz opis wszystkich tras w słynnym skalnym mieście. Poznasz poziomy trudności, długość tras i ich atrakcyjność. Przedstawiam dokładnie Skarbiec Faraona, jak również pozostałe zabytki. Dodatkowo, dowiesz się kim byli Nabatejczycy i dlaczego zamieszkiwali Petrę. W takim razie, zaczynamy!
Petra atrakcje: Wstęp
Petrę zamieszkiwali Nabatejczycy, ich populacja wynosiła ok. 30 tys. ludności. Był to koczowniczy lud z wielkim umiłowaniem natury. Trudnili się głównie rolnictwem oraz handlem. Towary wymieniane były głównie pomiędzy Egiptem, Syrią oraz portami Morza Śródziemnego, bowiem w okolicy Petry krzyżowały się właśnie ważne szlaki karawanowe Bliskiego Wschodu. Nie tylko lokalizacja Petry była kluczowym elementem rozwoju miasta. Petrę otaczały niedostępne fasady i kaniony, samo położenie słynnego Skarbca Faraona (Al- Khayneh) było tajemną wiedzą, niedostępną dla wszystkich.
Nabatejczycy sprowadzili się do miasta ok. VII w p.n.e i pomimo silnych zdolności obronnych, zostali podbici przez Imperium Rzymskie. Z tego też powodu, do dziś na terenie Petry możemy podziwiać elementy rzymskie, jak np. amfiteatr. Chwilowy rozkwit miasta został naturalnie zakończony poprzez zmianę szlaków karawanowych. W późniejszym czasie skalne miasto nawiedziły także trzęsienia ziemi. W związku z tym, znaczna część Nabatejczyków opuściła zasiedlane tereny i osiedliła się na innych obszarach. Petra została na kilkanaście wieków opuszczonym miejscem. Jednak z pomocą lokalnego przewodnika, do słynnego skarbca trafił w 1812 r. Szwajcar, Ludwig Buckhardt. Obecnie starożytne miasto wykute z laserową precyzją w skałach jest uznawane za jeden z 7-u cudów świata i wpisane na listę UNESCO.


Petra atrakcje: Najlepsze szlaki
W Petrze znajdziesz 8 różnych szlaków, o zróżnicowanym poziomie trudności. Poniżej przedstawiam zbiorowe informacje o każdym z nich. Na darmowych mapkach z centrum informacyjnego trochę wyblakły kolory, więc poniżej z opisem trochę ułatwiam sprawę aby przyspieszyć Ci planowanie. Oprócz nazwy znajdziesz także długość trasy, kolor jakim szlak powinien być zaznaczony na mapie, czas trwania trasy według autorów oraz poziom trudności.
- Main Trail – czerwony szlak, 8 km, czas trwania: 3,5-4 h, łatwy,
- Al-Khubtha Trail – zielony szlak, 3,5 km, 2,5-3 h, trudny
- High Place of Sacrifice Trail – pomarańczowy szlak, 3 km, 3,5–4 h, trudny
- Ad-Deir (Monastery) Trail – różowy szlak, 2,5 km, 2,5- 3 h, trudny
- Umm al-Biyara Trail – brązowy szlak, 4 km, 3,5-4 h, trudny
- Jabal Haroun Trail –ciemnozielony szlak, 7,5 km, 5-6 h, trudny
- Sabra Trail – fioletowy szlak, 10 km, 6-7 h, średni
- Al-Madras Trail – niebieski szlak, 1,5 km, 1,5 h, średni

Oficjalne informacje o szlakach są również dostępne na stronie głównej Petry tutaj. Będąc na miejscu poza mapką w języku angielskim weź mapkę w języku chińskim – ma ona wyraźniej zaznaczone szlaki.
Main Trail
Swoją trasę w Petrze rozpoczniesz od głównego szlaku. Po krótkim, piaszczystym odcinku trafisz na kanion The Siq, który stanowił bramę do Petry i był jedynym wejściem do miasta. To właśnie ten kanion z uwagi na wysokie i wąskie przejście pełnił strategiczną rolę w obronie Petry i decydował o trudności podbicia tego miasta. Na szczycie strzelistych skał o prawie 80m wysokości znajdowali się łucznicy, którzy dyskretnie, ale skutecznie bronili wejścia do miasteczka. Już sam kanion robi wrażenie, bowiem na ścianach przenikają się różne barwy tworząc ciekawe mozaiki skalne.


Petra atrakcje: Skarbiec Faraona (Al- Khayneh)
Po około 30 minutach znajdziesz się na placu przed słynnym Skarbcem Faraona (Al- Khayneh). Naukowcy nie do końca wiedzą jakie zastosowanie w czasach świetności miała ta budowla. Niektóre źródła opisują, że nazwa skarbiec jest nie trafiona, bowiem pełnił on funkcję grobowca. Bez względu na charakter tej budowli, laserowa precyzja i detale z jakimi wyrzeźbiona została ta skała są imponujące. I też w tym miejscu spotkasz największą liczbę turystów. Na tym głównym placu można skorzystać z usług Beduina, który zaprowadzi Cię na najlepsze punkty widokowe na skałach otaczających skarbiec. Skorzystaliśmy tylko z jednego, za kwotę 3JD/osobę (przed targowaniem 7JD).





Ciekawa perspektywa i trochę inne ujęcie Skarbca znajduje się po prawej stronie od wejścia na plac. Aby wdrapać się na górę skały Beduini będą z pewnością chcieli pobrać opłatę mówiąc, że „to ich teren” (powyższe zdjęcie po lewej oraz w środku). Jednak u podnóży można podziwiać budowlę i cykać foty bezpłatnie (zdjęcie po prawej stronie).
Idąc dalej tym szlakiem trafimy na amfiteatr oraz Ulicę Kolumnową oraz Wielką Świątynię. Główny szlak kończy się Pałacem Córki Faraona. Na uwagę zasługuje Amfiteatr – jest oszałamiających rozmiarów, jednak podziwiać go można jedynie z zewnątrz. Mógł pomieścić nawet do 10 tysięcy widzów! Co wyróżnia ten amfiteatr od innych rzymskich i greckich tworów? Nie został zbudowany z kamienia, lecz w całości wykuty w skale. Mając to na uwadze, na żywo robi jeszcze lepsze wrażenie!



Ad-Deir (Monastery) Trail
Kończy się główny szlak i rozpoczynają się odgałęzienia do innych tras. Zaczynamy od jednego z najbardziej wymagających szlaków. Trudność tej trasy polega na pokonaniu odcinka prawie 1000 schodów w pełnym słońcu (dostępne są na trasie namioty beduińskie, w których można odpocząć). Z tego powodu polecamy nie popełniać naszego błędu i nie wybierać najcieplejszych miesięcy na wyjazd do Jordanii. Kolejną nieprzyjemną sprawą jest zapach oślich odchodów, który pewnością będzie towarzyszył Ci w tej wspinaczce. Na tym etapie Beduini będą proponowali jazdę na osłach, którą stanowczo odradzam.
Po drodze zobaczymy również schowane na uboczu Lwie Tryklinium – nazwa pochodzi od wyrzeźbionych przed wejściem lwów. Pomieszczenie stanowiło salę jadalną w czasach rzymskich. Wynagrodzeniem ciężkiej wspinaczki jest widok na Ad-Deir (Monastery). Jest to największa i najlepiej zachowana budowla w całej Petrze. Nie jest jednak tak popularna jak Skarbiec z uwagi na gorszą dostępność, bowiem nie każdy turysta skieruje tutaj swoje kroki. Dodatkowo, zaraz naprzeciwko budowli znajduje się beduiński sklepik, w którym można napić się kawy z kardamonem i złapać oddech (2JD/kawę). Lekko z tyłu knajpki znajdziecie jaskinię, przez którą można zrobić ciekawe zdjęcia z Klasztorem w tle. Fotki tym razem bezpłatne. Sam Ad-Deir pełniło zaś funkcję świątyni.





High Place of Sacrifice Trail
Szlak zaczyna się po lewej przed amfiteatrem. Pnąc się do góry, będziesz mieć okazję do zobaczenia teatru z góry. Cała trasa prowadzi przez piękne zakamarki. To także dobra okazja do oglądania z oddali Królewskich Grobowców. Kolejnym elementem ścieżki jest Wielka Wyżyna Ofiarna, z której rozprzestrzenia się widok na piękną dolinę. Także tutaj masz do dyspozycji beduiński namiot z napojem i zacnym obrazkiem do podziwiania. Istotnym punktem tego szlaku jest widok na Skarbiec z góry. Podejścia do urwiska skały bronią beduińscy strażnicy, którzy odstąpią fragment swojej skały za drobną opłatą. Nie skorzystałam z usług, ale chyba prosili o 3JD/osobę.




Al-Khubtha Trail
Na tym szlaku będziesz mieć okazję podziwiać Grobowiec Urny. Budynek ma prawie 23 metry wysokości i jest dwupoziomowy. Składa się z kilku przestrzeni do których można swobodnie zajrzeć. Szlak jest dość wymagający, bowiem trzeba także wdrapywać się mocno pod górę. Wynagrodzeniem są inne grobowce które mijamy po drodze oraz wyjątkowy punkt widokowy na skarbiec. Trzeba tylko wykupić herbatę u Beduina za 1JD. Minusem szlaku jak brak kontynuacji – trzeba wrócić się tą samą trasą.



Al-Madras Trail
Trasa opisywana jest jako stroma, ale w miarę krótka. Jednak przygotowując się przed wyjazdem, dotarłam do informacji, że przy samym końcu szlaku, aby móc iść dalej grupa Beduinów każe sobie płacić 15JD/osoby za dalsze zwiedzanie. Sama nie zrobiłam tego szlaku, więc nie będę się wypowiadać o prawdziwości tej tezy.
Petra atrakcje: Petra by night
Ta atrakcja nie wchodzi w skład Jordan Pass, więc jest to dodatkowy koszt 17 JD/osobę. Rozświetlone lampiony oraz ciemność nocy i słynny Skarbiec Faraona powinien zrobić piorunujące wrażenie na każdej osobie. Jednak spotkałam się z rozczarowanymi opiniami o braku atmosfery, zbyt dużych grupach i żadnej magii. Dlatego też zdecydowałam się odpuścić. Z pewnością miało na to wpływ doświadczenie z podobnej usługi przy wizycie świętej góry Aborygenów Uluru, która była typowym naciąganiem turystów.
Jeśli jednak chcielibyście się przekonać osobiście i wyrobić sobie swoje zdanie, odsyłam Was tutaj (Petra by night) po więcej informacji.
Petra traktowanie zwierząt
Nie jest to żadną tajemnicą – Petra jest najbardziej rozpoznawaną atrakcją Jordanii. Przyciąga miliony turystów, a co za tym idzie turystyka i wszelkie sposoby na biznes kwitną w najlepsze. I o ile rozumiem Beduinów sprzedających szalik czy magnes z widoczkiem, tak wykorzystywanie niezadbanych zwierząt jest dla mnie dość problematyczne. Na różnych szlakach na terenie Petry widziałam ciężki łańcuch wbijający się w skórę na głowie osłów czy przemęczone konie na których można się przejechać w ramach biletu wstępu. Beduini często oferują zwierzęcy transport, ale zalecam aby nie korzystać z takich „udogodnień”. Praktycznie wszystkie szlaki są do przejścia o własnych siłach. Co więcej, zróżnicowanie tras gwarantuje znalezienie szlaku odpowiadającego naszej dyspozycyjności i doświadczeniu. Z pewnością znajdziesz atrakcje, do których dotrzesz bez udziału zwierząt.


Zobacz także nasze pozostałe wpisy z Jordanii i zaplanuj kompleksowo swoją wyprawę do Petry:
Wadi Rum najlepszy nocleg na pustyni
Wadi Rum atrakcje i punkty widokowe
Jordan Pass – komu się opłaca?
Jordania – co zobaczyć? Gotowa lista miejsc