Petra, czyli skalne, starożytne miasto to największa atrakcja Jordanii. Nie bez powodu przyjeżdżają tu miliony turystów, aby na żywo zobaczyć niesamowitą precyzję z jaką zostało zbudowane. Petrę uznaje się za jeden z siedmiu cudów świata, wpisana jest też na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli planujesz odwiedzić Jordanię z pewnością skierujesz swoje kroki do Petry. A z poniższego wpisu dowiesz się dokładnie jak zaplanować swoją podróż w to miejsce.
1. Petra informacje praktyczne – koszt wizyty w Petrze
Koszt biletu wstępu do Petry jest uzależniony od ilości dni jaką chcesz tam spędzić.
- 1-dniowy – 50JD
- 2-dniowy – 55JD
- 3-dniowy – 60JD
Aktualne ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie Petry tutaj
Natomiast, bardzo polecam wykupić Jordan Pass. W ramach tej karty otrzymasz wejście do wielu atrakcji, wśród nich jest także Petra, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. O samym Jordan Pass przeczytasz tutaj – Czy Jordan Pass jest dla wszystkich?
2. Petra informacje praktyczne – ile czasu spędzić w Petrze?
Do wyboru mamy jedno, dwu i trzydniowe bilety. Według mnie jeden dzień w Petrze może być niewystarczający, chyba że nie spiesząc się w ogóle planujesz zrobić jedynie główne 2-3 szlaki. Pamiętaj jednak, Petra to nie tylko słynny Skarbiec, całe miasto robi ogromne wrażenie. W dodatku jest rozłożyste, także obejrzenie poszczególnych punktów będzie wymagało czasu. Według mnie 2 dni są optymalne, aby móc spokojnie podziwiać skalne budowle. Alternatywnie, jeśli jesteś zaprawiony (-a) w boju może wystarczyć jeden dzień, ale chcąc ukończyć większość szlaków będzie bardzo intensywnie od rana do późnego wieczora.
3. Jak dostać się do Petry?
Większość osób przyjeżdża do Petry wynajętym samochodem. Można także wykupić jednodniową wycieczkę z Ammanu, co stanowczo odradzam (sama podróż z Ammanu do Petry to kilka godzin jazdy). Natomiast z Ammanu i Aqaby odjeżdża bus firmy Jett. To idealne rozwiazanie dla osób które podczas podróży wykorzystują lokalny transport. Koszt połączenia z Ammanu do Petry to 10JD (więcej połączeń i cen tutaj). Przy Petrze położone jest małe miasteczko Wadi Musa, które stanowi bazę noclegową dla Petry.
4. Gdzie nocować w Petrze?
Wadi Musa to dość górzyste miasto. Petra położona jest u podnóża i praktycznie jak tylko kończą się bramy Petry zaczyna się turystyczna część Wadi Musa. Tu też znajdziesz większość noclegów. Skusiłam się na tańszy nocleg i niestety dom gospodarza położony był na wzgórzu. Maszerowanie w pełnym upale, pod górę, z bagażami niezbyt było spełnieniem moich marzeń, więc wzięliśmy z partnerem taksówkę za 3 JD. Następnego dnia nie chcieliśmy pokonywać bez sensu trasy góra-dół (zazwyczaj dogadujemy się z gospodarzem aby przechował torby). Natomiast w tym przypadku, zostawiliśmy plecak panu, który sprzedawał jedzenie na dworcu autobusowym za 5JD i sami poszliśmy oglądać Petrę.
Dlatego też sprawdź dokładnie, gdzie położony jest Twój nocleg przed zarezerwowaniem miejsca. Aha, i nie ma możliwości, aby zostawić gdzieś bagaże w okolicach Petry. Oficjalne przechowalnie nie istnieją, pan z informacji też nie chciał zbytnio pomóc (nawet za spory napiwek).
5. Petra informacje praktyczne – najlepsze punkty widokowe
W tym wpisie skupiłam się aby wyczerpać temat Petra – informacje praktyczne. Co zobaczyć będąc w Petrze oprócz najsłynniejszych miejsc opisuję w tym artykule – Petra najlepsze szlaki. Poznasz także historię tego miejsca, co robili i kim byli Nabatejczycy. Koniecznie sprawdź ten wpis aby zaplanować swój pobyt w Petrze i dowiedzieć się na co będziesz patrzyła /patrzył odwiedzając skalne miasto.
6. Godziny otwarcia Petry + kiedy odwiedzić Petrę żeby uniknąć tłumów
Petra otwarta jest od 6:00 do 18:00 latem oraz od 6:00 do 16:00 w ciągu zimy. Byłam tuż po otwarciu i niestety spotkałam już sporo osób. Pierwszego dnia zdecydowałam się jednak zostać do zamknięcia i to był strzał w dziesiątkę. Mały samochodzik pojechał zgarnąć turystów ze szlaku, więc plac przed skarbcem przez chwilę był pusty. Był to idealny moment aby w spokoju podziwiać ten cud świata. Dopiero wtedy też tak naprawdę odkryłam piękno tego miejsca, gdy zniknął cały zgiełk. Przy okazji, była też chwila na kilka fotek bez ludzi.
7. Petra informacje praktyczne – Nagabywanie
Niestety w Petrze to nagabywanie jest dość silne. Co chwila ktoś proponuje jazdę na ośle lub wielbłądzie. Sprzedawcy kuszą pamiątkami czy też tradycyjnymi chustami. Zwłaszcza na głównym placu przed Skarbcem jest duże skupisko naciągaczy, później staje się to mniej intensywne, gdyż drogi się rozchodzą i każdy szlak prowadzi w inną stronę. Uczulam aby nie korzystać z jazdy na zwierzętach, ich stan w Petrze niestety pozostawiał wiele do życzenia.
8. Petra by night
Petra widziana nocą? Miliony gwiazd, rozświetlone lampiony i z mistrzowską precyzją wyżłobiony w skale Skarbiec? Brzmi fantastycznie, ale niestety tak powinno być w teorii. W realnym życiu, grupy są zbyt duże, jest głośno, ludzie świecą latarkami (mimo że ustawione są lampiony wskazujące drogę) i całe doświadczenie, które powinno być wspaniałe jest wielką komerchą. Sama nie korzystałam z tej atrakcji, ale niestety negatywne recenzje przeważają w internecie. Skusiłam się jednak na podobną usługę przy okazji wizyty w Uluru. Okropnie się wtedy zawiodłam, więc w przypadku Petry odpuściłam od razu.
Jordania, Petra – informacje praktyczne, mam nadzieję, że wyczerpałam temat. Jeśli jednak masz pytania lub chcesz coś dodać, napisz do mnie w komentarzu poniżej.
Zobacz także pozostałe wpisy z Jordanii i zaplanuj kompleksowo swoją wyprawę na Bliski Wschód:
Wadi Rum najlepszy nocleg na pustyni
Wadi Rum atrakcje i punkty widokowe
Jordan Pass – komu się opłaca?
Jordania – co zobaczyć? Gotowa lista miejsc