Tajlandia to jedno z najbardziej egzotycznych miejsc w Azji, które przyciąga turystów z całego świata. Piękne plaże, tropikalne klimaty, pyszne jedzenie, a także unikalna kultura sprawiają, że podróż do tego kraju to niezapomniane przeżycie. Jeśli planujesz wyjazd do Tajlandii, warto być dobrze przygotowanym. W tym artykule podpowiem, co warto wiedzieć przed wyjazdem, a także jakie rzeczy warto mieć na uwadze, by podróż była komfortowa i bezpieczna.
Spis treści:
1.Tajlandia – co warto wiedzieć przed wyjazdem
2.Formalności wizowe i paszportowe
3. Ceny i waluta
4. Język i komunikacja
5. Jedzenie
6. Kultura i obyczaje
7. Bezpieczeństwo i zdrowie
8. Transport po kraju
9. Kiedy przyjechać do Tajlandii
10. Tajlandia – Co zabrać ze sobą?
11. Najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić
1. Tajlandia – Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Pierwszą rzeczą, którą warto wiedzieć, jest to, że Tajlandia to kraj pełen kontrastów. Z jednej strony znajdziesz nowoczesne miasta, takie jak Bangkok, a z drugiej – spokojne wioski i malownicze wyspy. Warto zastanowić się, jaką część kraju chcesz odwiedzić, aby dostosować plan podróży do swoich oczekiwań.
Podróżowałam po Tajlandii solo przez prawie 3 tygodnie. Kilka dni spędziłam w Bangkoku, następnie udałam się w zupełnie zielone i jeszcze dziewicze okolice Chiang Mai i Chiang Rai, gdzie udało mi się odwiedzić sanktuarium słoni i lokalne świątynie. Północ Tajlandii to tereny jeszcze nie zniszczone turystyką i dużo styczności miałam tam z mieszkańcami. W ostatnim tygodniu swojej wyprawy przez Tajlandię zwiedzałam Krabi, Phuket i okoliczne wyspy. O ile na wyspach panuje sielski klimat, tak tajlandzkie perełki na Krabi i Phuket są nieco dostosowane pod przyjezdnych. Dużo tutaj udogodnień, kawiarni i zorganizowanych atrakcji.





2. Formalności wizowe i paszportowe
Tajlandia należy do krajów, które oferują Polakom 30-dniowy pobyt bez konieczności posiadania wizy, jeśli podróżują oni turystycznie. Warto jednak pamiętać, że czasami może się zdarzyć, że przy wjeździe zostanie wymagane udokumentowanie planowanego wyjazdu, np. biletem powrotnym. Dla dłuższych pobytów (powyżej 30 dni) konieczne będzie wyrobienie wizy.
Szczegółowe informacje odnośnie wiz i przekraczania tajlandzkiej granicy znajdziecie na polskiej, rządkowej stronie. Linkują ją tutaj.
3. Ceny i waluta
Tajlandia to kraj, w którym możesz żyć dość tanio, zwłaszcza jeśli unikasz luksusowych hoteli i restauracji. Walutą Tajlandii jest baht (THB). W większych miastach łatwo wymienisz pieniądze, ale w bardziej odległych miejscach lepiej mieć przy sobie gotówkę, ponieważ nie wszędzie akceptowane są karty kredytowe.
Przykładowe ceny w Bangkoku podaję poniżej.
Noclegi:
- Budżet (hostele, tanie hotele): 150–400 THB (20–50 PLN) za noc w pokoju wieloosobowym, 400–800 THB (50–100 PLN) za noc w pokoju prywatnym w średniej klasy hotelu.
- Średnia półka (hotele 3-4 gwiazdki): 800–2 000 THB (100–250 PLN) za noc.
- Luksusowe hotele (5-gwiazdkowe): 2 000–8 000 THB (250–1 000 PLN) za noc.
Atrakcje:
- Wielki Pałac Królewski (Grand Palace): Bilet wstępu ok. 500 THB (65 PLN).
- Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew): W cenie biletu do Pałacu Królewskiego.
- Rejs po rzece Chao Phraya: Od 40 THB (5 PLN) za bilet na publiczną łódź do 1 000–2 000 THB (125–250 PLN) za prywatny rejs.
- Sky Bar (Lebua State Tower): Koktajl w barze z widokiem – ok. 300–500 THB (40–65 PLN).
Dla porównania nocleg Budżet w Chiang Mai to kwota: 100–300 THB (15–40 PLN) za noc w pokoju wieloosobowym, 300–600 THB (40–75 PLN) za noc w pokoju prywatnym. Natomiast w Phuket możemy się spodziewać 200–500 THB (25–65 PLN) za noc w dormie, 500–1 000 THB (65–125 PLN) za noc w pokoju jednoosobowy.
Dodatkowo, podobnie jak w całej Azji Południowo- Wschodniej, warto się targować. Oryginalnie zaproponowana cena jedzenia czy pamiątek na ulicznym markecie z reguły jest znacznie zawyżona właśnie z myślą o późniejszej potencjalnej negocjacji.

4. Tajlandia – Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Język i komunikacja
W Tajlandii językiem urzędowym jest tajski, ale w popularnych miejscach turystycznych, takich jak Bangkok czy Phuket, bez problemu porozmawiasz po angielsku w popularnych miejscach. Niemniej jednak warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po tajsku, co na pewno pomoże w kontaktach z lokalnymi mieszkańcami. Przykładowe zwroty to „sawasdee” (witaj) i „khob khun” (dziękuję).
Jak wspominałam wcześniej, północ Tajlandii jest mniej turystyczna i porozumiewanie się po angielsku było czasem problemem. Jednak mieszkańcy są na tyle serdeczni, że bariera językowa nie stanowiła żadnego problemu. Raz na migi, raz przez google tłumacz, jak to mówią dla chcącego nic trudnego. W Bangkoku i na południu kraju nie było komunikacja po angielsku była na porządku dziennym.
5. Jedzenie
Tajowie uwielbiają jeść swoje potrawy przyrządzone w pikantny sposób. Natomiast ogromny rozwój turystyki zapoczątkował powstanie wielu miejsc nieco zaadaptowanych do zachodniego podniebienia i te potrawy tam są nie aż tak ostre jak w oryginalnej wersji. Polecam Ci jednak stołować się w autentycznych tajskich knajpach (z pewnością będziesz w stanie je na miejscu odróżnić). Jeśli podobnie jak ja nie lubisz pikantnego jedzenia, wystarczy poprosić o „no spicy”, a smak i intensywność potraw będzie z pewnością lepsza niż w turystycznych miejscach.


6. Tajlandia – co warto wiedzieć przed wyjazdem? Kultura i obyczaje
Tajlandia to kraj o bogatej kulturze i tradycjach. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z podstawowymi zasadami etykiety. Należy pamiętać o szacunku wobec buddyzmu, który jest religią dominującą. W świątyniach nie wolno nosić odzieży odsłaniającej ramiona i nogi, a także należy zachować ciszę i powagę. Dodatkowe okrycie ciała można w wielu świątyniach zakupić lub wynająć przed wejściem. Warto także pamiętać, dotykanie głowy innych osób, w tym dzieci, jest uważane za brak szacunku, ponieważ głowa jest w Tajlandii symbolem najważniejszej części ciała.
Co więcej, Tajowie kochają króla. W wielu miejscach zobaczysz pomniki i obrazy przedstawiające jego osobę. Mieszkańcy chętnie o nim opowiadają i autentycznie cieszą się z jego panowania. Czasem w internecie słychać o dziwnych wybrykach turystów i zniszczeniach figurek króla. Jest to traktowane w Tajlandii jako ogromna obraza rządu za którą grozi kara 30 lat pozbawienia wolności!!
7. Bezpieczeństwo i zdrowie
Tajlandia to kraj, który przyciąga turystów, ale jak w każdym innym egzotycznym miejscu, warto zachować ostrożność. Należy pamiętać o kilku kwestiach zdrowotnych, takich jak:
- Szczepienia: Zanim wyjedziesz do Tajlandii, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci ewentualne szczepienia (np. na WZW A, WZW B, dur brzuszny).
- Woda i jedzenie: Choć w większych miastach woda z kranu jest filtrowana, woda butelkowana jest zawsze bezpieczniejsza. W przypadku jedzenia warto unikać ulicznych straganów, jeśli nie masz pewności co do higieny przygotowywanych potraw.
Nigdy nie piłam wody z kranu w Tajlandii i generalnie w krajach Azji Południowo-Wschodniej zalecałabym Wam podobne rozwiązanie. Kupujcie zawsze wodę w butelce i sprawdzajcie także czy woda czasem nie jest już otwarta. Zdarzyło mi się raz, że kupiłam w małym sklepiku butelkę z ewidentnie używaną wcześniej nakrętką, bowiem zabezpieczenie było zdjęte. Przy chwili nie uwagi mogłoby się to różnie skończyć.



8. Transport po kraju
W Tajlandii transport jest stosunkowo tani i różnorodny. Możesz poruszać się tuk-tukami, taksówkami, pociągami, a także wypożyczyć skuter. Pamiętaj, że ruch drogowy w Tajlandii może być chaotyczny, a zasady bezpieczeństwa nie zawsze są przestrzegane. Z tego względu warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli wynajmujesz skuter.
Warto też pamiętać o aplikacjach: Gojek, Grab czy AirAsia Move. Korzystałam z nich regularnie podczas swojej solo podróży po Tajladnii.


9. Warto zwrócić uwagę na sezon turystyczny – kiedy najlepiej przyjechać do Tajlandii?
Tajlandia ma tropikalny klimat, a w różnych częściach kraju panują różne warunki pogodowe. W centralnej Tajlandii (Bangkok, Ayutthaya) sezon turystyczny trwa od listopada do lutego, kiedy to panuje przyjemna, chłodna pogoda. Na wyspach, takich jak Phuket, Koh Samui, czy Krabi, w tym czasie również jest bardzo tłoczno i drogo. Z kolei w okresie od maja do października trwa sezon deszczowy, który nie odstrasza jednak wszystkich turystów.


Podróżowanie po Tajlandii w sezonie deszczowym
Na powyższych wykresach możesz przeanalizować jak układa się temperatura w Tajlandii na przestrzeni roku oraz kiedy można spodziewać się najwiekszych opadów deszczu. Wykresy pochodzą ze strony holiday-weather.com, której używam regularnie planując swoje wyprawy.
Z racji ograniczonego urlopu i obowiązków zawodowych, podróżowałam po Tajlandii w sierpniu, czy w środku okresu mokrego. Przez 3 tygodnie podróży padało raptem 2 dni. Deszczu nie zobaczyłam ani razu w Bangkoku i raptem raz na północy Tajlandii. Natomiast Krabi przywitało mnie solidną ulewą. Lało do tego stopnia, że po kilkugodzinnej podróży autobusem jedyne o czym marzyłam to dojść do hostelu, zameldować się i odpocząć. Budynek był dość blisko przystanku, jednak musiałam się schować w knajpie, gdyż opady były zbyt intensywne. W Chiang Mai w drodze do złotej świątyni gdy złapał mnie deszcz zamówiłam kawę, zamówienie jeszcze nie przyszło do stolika a już przestało padać. Taka właśnie jest pora deszczowa w Tajlandii – pada obficie, ale dość krótko.
Klimatyzacja w Tajlandii
Na ten temat powstało wiele memów w internecie, ale sprawa jest poważna. Nie zależnie od pory roku w Tajlandii spotka Cię duszące powietrze i piękne słonce. Nawet w miesiącach deszczowych możesz liczyć na upały i wysokie temperatury na zewnątrz. Natomiast w metrze w Bangkoku jest tak podkręcona klima, że jeśli jedziesz dłużej niż 2-3 przystanki z pewnością zmarzniesz! Planujesz swój pobyt w stolicy Tajlandii i chcesz przemieszczać się komunikacją publiczną? Weź chustę lub lekki sweterek, podziękujesz mi później.



10. Tajlandia – Co zabrać ze sobą?
Pamiętaj, że klimat Tajlandii jest gorący i wilgotny przez cały rok. Dlatego najlepiej spakować lekkie, przewiewne ubrania. Przyda się również krem z filtrem UV, kapelusz lub czapka, a także dobrej jakości repelenty, które ochronią cię przed komarami. Najbardziej popularnym środkiem przeciwko komarom w Azji jest Mugga i mi też się dobrze sprawdziła. Jeśli planujesz zwiedzać świątynie, warto zabrać coś do zakrycia ramion i nóg. I oczywiście strój kąpielowy!
W Tajlandii znajdziesz dużo straganów i marketów z przewiewnymi ubraniami w bardzo dostępnych cenach, więc nie nastawiaj się na duży bagaż. Jeśli planujesz zwiedzić Tajlandię, czyli dość często się przemieszczać, lepszym rozwiązaniem jest lżejszy plecak i ewentualne dokupienie potrzebnych rzeczy na miejscu.
11. Najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić
O najlepszych miejscach do odwiedzenia w Tajlandii powstanie osobny wpis z dokładnymi wskazówkami i opisem ciekawych atrakcji. Natomiast poniżej zostawiam kilka haseł:
- Bangkok: Tętniąca życiem stolica Tajlandii z pięknymi świątyniami i pałacami. Obowiązkowe miejsce to Wielki Pałac i Świątynia Szmaragdowego Buddy.
- Chiang Mai: Miasto w północnej Tajlandii znane z urokliwych świątyń i otaczających je gór.
- Chiang Rai: zielone tereny i sprawdzone sanktuarium słoni, które nie robi krzywdy zwierzętom.
- Wyspy: W Tajlandii znajduje się wiele rajskich wysp, takich jak Koh Phi Phi, Koh Samui czy Koh Tao. Idealne na plażowanie, nurkowanie i relaks.
- Ayutthaya: Starożytna stolica Tajlandii, wpisana na listę UNESCO, pełna ruin świątyń i pałaców.




Tajlandia co warto wiedzieć przed wyjazdem – podsumowanie
Tajlandia to kraj pełen atrakcji, zarówno dla miłośników historii, jak i dla poszukiwaczy przygód i leniwych urlopowiczów. Zanim zdecydujesz się na wyjazd, dobrze jest poznać lokalne zwyczaje, przygotować się na różnice kulturowe oraz być świadomym pewnych kwestii zdrowotnych i bezpieczeństwa. Dzięki temu twój pobyt w Tajlandii będzie niezapomnianą podróżą, pełną wrażeń i radości.
Rozważasz także inne destynacje? Sprawdź najlepsze wodospady na Bali opisane dokładnie w tym wpisie.
2 komentarze
[…] i Atrakcje Bangkoku Chiang Mai Sanktuarium Słoni: Poznaj Słonie, Które Żyją… Tajlandia – Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Zwiedzanie Koloseum w Rzymie – ceny, rezerwacja biletów, dojazd jak dojechać […]
[…] i Atrakcje Bangkoku Chiang Mai Sanktuarium Słoni: Poznaj Słonie, Które Żyją… Tajlandia – Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Zwiedzanie Koloseum w Rzymie – ceny, rezerwacja biletów, dojazd jak dojechać […]