Wadi Rum, czyli słynna jordańska pustynia wpisana na listę UNESCO – co robić będąc na miejscu? Jakie atrakcje Wadi Rum są warte zobaczenia? W tym wpisie odpowiem na te pytania, tak abyś kompleksowo zaplanowała/zaplanował swoją wyprawę na Wadi Rum.
Nazwa Wadi Rum oznacza po arabsku „dolina piasku” i właśnie przejazdy jeepem oferują największą frajdę podczas pobytu na pustyni. Beduini upodobali sobie stare pickupy (głównie toyota). Rozłożone z tyłu materace pełnią rolę ławek, prowizoryczny metalowy stelaż z kawałkiem materiału jako zadaszenie aby uchronić przed ostrym słońcem.
O noclegu na pustyni i spaniem pod milionem gwiazd, piszę tutaj – Wadi Rum najlepszy nocleg w Jordanii!
Co zobaczyć na Wadi Rum?
1. Lawrence Spring
Miejsce nawiązuje do postaci Lawrence’a, który był brytyjczykiem walczącym po arabskiej stronie przeciwko Turkom. Lawrence urósł do rangi bohatera narodowego, odegrał znaczą rolę w procesie jednoczenia plemion sprzeciwiając się mocno kolonizacji Bliskiego Wschodu. Na bazie jego historii powstał film Lawrence z Arabii, cieszący się aż 7 Oscarami.
Tajemnicze „źródełko Lawrence’a” to teren położony wśród skał, gdzie obok pięknie zielonego drzewa występuje małe źródło wody. Aby się tam dostać potrzeba trochę wysiłku fizycznego (wchodzi się po stromym wzgórzu). Poza tym, że sam fakt znalezienia źródła wody na pustyni jest imponujący, to warto się tam wspiąć również dla niesamowitych widoków na całą dolinę.
Obok wzgórza jest namiot beduiński, gdzie można kupić pamiątki i napić się herbaty, która jest bezpłatna, ale zwyczajowo zostawia się za nią darowiznę (zostawiłam 2 JD).
2. Khazali Canyon
Wąski i bardzo wysoki kanion, na końcu którego znajduje się również cudowne źródełko. Ze względu na obecność wody było to święte miejsce dla niektórych plemion. Co ciekawe, na skałach można spotkać malowidła i petroglify, które zostawili m.in. Nabatejczycy (ci sami którzy zamieszkiwali Petrę). Wyrzeźbienia są bardzo wyraźne, łatwo da się rozpoznać kobietę, mężczyznę, czy postać na koniu. Bardzo imponujące, biorąc pod uwagę ich wiek- prawie 2000 lat!
3. Abu Khashaba Canyon
Wysoki kanion, przy którym rozdzielcie się z przewodnikiem. Spacer zaczyna się w jednym miejscu, a kończy niecałą godzinę po drugiej stronie (tam też czeka przewodnik, aby nie trzeba było wracać). Początkowo jest dość szeroki, ale wyczuwalne jest zwężanie się drogi i „zbliżanie się do siebie” sąsiadujących skał. W pewnym miejscu jest na tyle wąsko, że wymijanie się może być lekko problematyczne. Jednak kolejny odcinek to widok na dolinę pomiędzy wysokimi ścianami skalnymi, który jest pięknym zakończeniem spaceru.
4. Burdah Arch
Najwyżej położony łuk skalny na pustyni Wadi Rum. Trasa na szczyt góry jest dość wymagająca i wynosi ponoć 3-4 godziny. My odpuściliśmy ze względu na mocny upał (38 stopni). W wielu miejscach pojawia się adnotacja, że ta atrakcja Wadi Rum zarezerwowana jest jedynie dla dorosłych.
5. Red Sand Dune
Jeśli pustynia kojarzy Wam się z wydmami, to tym miejscem będziecie zachwyceni. Co prawda wspinaczka po piasku w prawie 40 stopniowym upale nie jest niczym przyjemnym (raczej odradzamy iść boso:P), ale urok tego miejsca to widoki z góry.
Co więcej, tutaj możecie także skorzystać z sandboardingu, czyli zjeżdżania na desce po piachu. Próbowałam takiej atrakcji w Australii i jest przy tym trochę frajdy. Jedyny problem to wnieść deskę na górę 🙂
6. Umm Fruth Rock Arch
Kolejny łuk skalny, który jest o wiele bardziej przystępny. Co prawda, na szczyt skały prowadzą małe i dość śliskie schody wykute w skale, dodatkowo, ścieżka na sam łuk też jest wąska. Warto jednak zaryzykować i powoli wejść na górę by podziwiać widoki na okolicę.
7. Lawrence’s House
Wadi Rum atrakcja odwiedzana głównie podczas całodziennej wycieczki. Nie oglądaliśmy jej na żywo, ale po zdjęciach widzianych w internecie, cieszymy się, że przewodnik zdecydował pokazać nam ciekawsze miejsca. Nie wydaje mi się to główną atrakcją pustyni, ale zamieszczam ten punkt gdyby kto y Was jednak chciałby się udać.
8. Little Rock Arch
Bardzo ciekawa konstrukcja skalna, zbudowana naturalnie i stanowi formę łuku. 5 minut wchodzenia po skałach i przewodnik cyka fotkę w wypatrzonym wcześniej miejscu. Dodatkowo, jesteśmy w samym centrum planu filmowego! Dolina przy tych skałach stanowiła tło do takich filmów hollywódzkich jak: Marsjanin, Transformers, Star Wars i wiele innych.
9. Mushroom Stone
Spora skała pośrodku niczego kształtem przypominająca… grzyba. Natura potrafi pięknie zaskoczyć 😉
10. Chicken rock
Skoro była mowa o grzybie to muszę wspomnieć również o kurczaku, a raczej kurze oraz jajku. Sami oceńcie słuszność tej nazwy.
Wadi Rum – atrakcje w programie wycieczki
W opisie wycieczki z pewnością będą wyszczególnione jakie punkty odwiedza dany przewodnik. Jeśli jednak danego miejsca nie ma w programie, a chcielibyście je odwiedzić, śmiało skontaktujcie się z wybraną przez Was firmą. Programy są jedynie orientacyjne i plan zawsze może ulec zmianie. Oczywiście dużo zależy od tego jak liczna jest grupa, ale z reguły Jordańczycy są chętni na modyfikacje. Jeśli chodzi o długość wycieczki, najbardziej popularnymi opcjami jest wyjazd całodniowy (ok. 10h zwiedzania) albo półdniowy (6h zwiedzania). My z braku czasu zdecydowaliśmy się na krótszą wersję, ale byliśmy w pełni zadowoleni z ilości odwiedzonych atrakcji. Skorzystaliśmy z oferty Real Bedouin Experience.
Wycieczkę jedno- lub półdniową warto połączyć z noclegiem, aby móc jak najwięcej wynieść z wizyty na pustyni.
I tutaj znowu zależy od upodobań – można zacząć od noclegu i następnego dnia podziwiać pustynię, albo skończyć przejażdżkę jeepem na wyjątkowym kampingu. Informacje na stronie organizatorów są jedynie orientacyjne, więc nie bójcie się nawiązać kontaktu, aby dopasować wyprawę na Wadi Rum do swoich potrzeb.
Wadi Rum Village
Ostatnia wioska przed wjazdem na pustynię, tutaj zostawicie swój samochód na publicznym parkingu i przesiądziecie się w auto 4×4. Jeśli chcecie zaopatrzyć się w jakieś przekąski najlepiej pomyśleć o tym wcześniej, bowiem w wiosce ceny są mocno zawyżone. Do tego liczba stoisk też jest dość ograniczona.
Jak się ubrać na Wadi Rum?
Przede wszystkim wygodnie. W zależności od odwiedzanej pory roku, weź krem z filtrem, kapelusz, wodę (w niektórych samochodach jest nielimitowana zimna woda z przenośnej lodówki) oraz okulary przeciwsłoneczne – przydadzą się przy pędzącym samochodzie. Przy zimniejszych miesiącach koniecznie ciepłe rzeczy, gdyż temperatura na pustyni potrafi drastycznie spaść.
Pustynia Wadi Rum – czy warto ją odwiedzić?
Wadi Rum to nie tylko wydmy, to także piękne, wysokie kaniony i przeróżne formacje skalne. Miejsce, gdzie piasek przybiera inny kolor w zależności od pory dnia, początkowo od żółtego do ceglasto czerwonego przy zachodzie słońca. To również teren, gdzie w wyjątkowy sposób czuć siłę natury i ogromny respekt do sił kompletnie od nas niezależnych. Niesamowitym uczuciem jest móc tego doświadczyć. Wspominałam na początku wpisu, że atrakcyjność Wadi Rum nie ma sobie równych w Jordanii i z pełną odpowiedzialnością podtrzymuje to zdanie.
Zobacz także nasze pozostałe wpisy z Jordanii i zaplanuj kompleksowo swoją podróż po tym kraju:
Wadi Rum najlepszy nocleg na pustyni
Jordan Pass – komu się opłaca?
Jordania – co zobaczyć? Gotowa lista miejsc