Nocleg na pustyni Wadi Rum jest atrakcją, której absolutnie trzeba doświadczyć podczas wizyty w Jordanii. W tym wpisie dowiesz się jak dokładnie zaplanować Wadi Rum i nocleg w namiocie beduińskim, czego unikać i jakich kosztów możesz się spodziewać.
Natomiast, o wyprawie starym jeepem po czerwonych piaskach oraz o liście odwiedzonych miejsc przeczytasz w tym wpisie – Wadi Rum atrakcje pustyni
Moje wrażenia
Zanim przejdziemy do konkretów i informacji praktycznych, musisz wiedzieć, Drogi Czytelniku, że jeśli miałabym wskazać jedną atrakcję, która skradła moje serce w Jordanii to byłaby to właśnie pustynia Wadi Rum. Wyprawa po formacjach skalnych, którą opisuję pod linkiem powyżej to niesamowite przeżycie, jednak według mnie największa magia na pustyni zaczyna się dopiero wieczorem. Jak znikają jeepy i ludzie, a słońce chowa się rozświetlając niebo pastelowymi kolorami i zmienia barwę piasku z jasnożółtego na ogniście pomarańczowy. Nie jest to jednak wisienka na torcie, bowiem spektakl trwa dalej. Siedzimy na materacach przy ognisku, słuchamy beduińskich opowieści. Pokazują się gwiazdy, miliony gwiazd! Jednak jak mój przewodnik obiecuje, jeśli tylko wytrzymam do zachodu księżyca efekt będzie jeszcze mocniejszy. Gdy znika jego blask, zapada zupełna ciemność i uwydatnia się Droga Mleczna. Jest kompletny spokój i cisza, uczucie ciężkie do opisania. Trzeba to po prostu przeżyć.



Wadi Rum – nocleg
Beduini to grupa osób, która zamieszkiwała tereny Wadi Rum i cechowała się silnym zamiłowaniem do natury. Prowadzili koczowniczy tryb życia, które uzależnione było od wielbłądów, kóz i owiec. Obecnie, część z nich dalej pozostała na pustyni, niektórzy przenieśli się do pobliskich wiosek lub też wsiąknęli w nowoczesny świat. Decydując się na nocleg na pustyni najlepiej wybrać kamping, który będzie jak najbardziej zbliżony do autentycznych warunków jakie budowali sobie Beduini.
Tradycyjny namiot beduiński (czarny z białym pasem) tkany jest z wielbłądziej i/lub koziej sierści. Wyprodukowanie takiego materiału to kilka miesięcy pracy dla jednej osoby. Zdecydowałam się na Real Bedouin Experience Camp. Trafiłam na dobry okres – byliśmy sami (ja z partnerem oraz gospodarze), nie spotkaliśmy innych turystów. Na miejscu było 10 namiotów (dwu- i trzyosobowych), miejsce na ognisko, większy namiot, gdzie spożywaliśmy posiłki oraz osobna łazienka wykuta w skale. Namioty były dość podstawowe w wyposażeniu – łóżko, stolik nocy, mniejsza komoda oraz kontakt. W wielu campingach nie ma zasięgu (w naszym było dostępne wifi, ale nie korzystałam).
W kwestii posiłków najpopularniejszym daniem przygotowywanym przez Beduinów jest ich flagowa potrawa zarb – marynowane mięso oraz warzywa. Interesujący jest również sposób przyrządzania jedzenia. Wszystkie składniki wkłada się do małego pieca, następnie zakopuje pod ziemią i zasypuje piaskiem. Taka potrawa gotuje się przez kilka godzin. Jordańska kuchnia obfituje w warzywa, więc tych z pewnością nigdy nie zabraknie. Podobnie jak beduińskiej herbaty, do której dodawana jest szczypta kardamonu, szałwi, cynamonu i tymianku.





Wadi Rum – ważne informacje
Poniżej zebrałam garść informacji, które musisz sprawdzić przed rezerwacją namiotu, aby nikt Cię nie oszukał a całe doświadczenie było satysfakcjonujące.
1. Lokalizacja
Wybierając się na Wadi Rum, koniecznie sprawdź położenie danego obozowiska. Nasz przewodnik wspominał, że niestety zdarzają się często przypadki zupełnej komercji. Część namiotów, które reklamują się jako „prawdziwe, beduińskie doświadczenie” znajduje się jeszcze przed bramą wjazdową na teren pustyni. W takim ogłoszeniu ta informacja z oczywistych względów nie będzie zawarta. Nocleg jest rzeczywiście w tradycyjnym namiocie, jednak fizycznie nie nocujesz na pustyni. Jak dla mnie to dość ważny szczegół 😉
2. Cena
Jeśli podana cena jest zbyt atrakcyjna, prawdopodobnie nie zawiera wszystkich usług. Zdarza się dodatkowa zapłata za przewóz z obozowiska na parking/bramę wjazdową (po pustyni nie można poruszać się własnym samochodem). Kolejne opłaty to ewentualna pościel/ posiłki. Zapytaj dokładnie co jest wliczone w cenę, aby uniknąć niedomówień. Całodniowa wycieczka jeepem po pustyni, nocleg, kolacja, śniadanie oraz transport powinna kosztować 45-60JD.
3. Targowanie się
Jordańczycy specjalnie zawyżają cenę, aby zostawić sobie pole do negocjacji. Nie przyjmuj pierwszej kwoty, końcowa wartość usługi w dużym stopniu zależy od Twoich zdolności negocjacji.
4. Bubble camp
W internecie można spotkać zdjęcia sporych, białych namiotów z przezroczystymi ścianami przez które widać pustynię Wadi Rum. Skonstruowane są w formie kuli (tzw. bubble camp) i zazwyczaj znajdują się bliżej wjazdu na pustynię. Wygląda to efektownie i z pewnością jest bardziej luksusowe niż spanie w tradycyjnych namiotach. Jednak w żadnym stopniu nie zapewni beduińskiego doświadczenia.
5. Wycieczka na miejscu
Jeśli zamiast komunikować się przez maile wolisz kontakt bezpośredni, możesz wykupić nocleg na miejscu. W wiosce które jest miejscem zbiórki znajdziesz sporo Beduinów, którzy od ręki będą w stanie zapewnić Ci atrakcje których szukasz.
6. Weź gotówkę
Na terenie pustyni oczywiście nie ma bankomatów, miasteczko Wadi Rum Village to jedynie kilka stoisk z pamiątkami i miejsce zbiórki przed wjazdem na pustynię. Karta płatnicza jest tutaj zupełnie nieprzydatna.
Kiedy przyjechać do Wadi Rum?
Odwiedziliśmy Wadi Rum na początku lipca i był to okres największych upałów. O ile w kwestii noclegu nie był to problem – temperatura w nocy była bardzo przyjemna, w ciągu dnia pokonywanie małych szlaków czy wspinanie się na wydmy było trochę uciążliwe. Optymalny termin na wyprawę na pustynię to czas Marzec – Maj oraz Wrzesień – Listopad (wiosna oraz jesień). Zimą temperatura potrafi spaść nawet do 2-4 stopni, z drugiej strony gospodarze zawsze zapewniają dodatkowe koce (nawet latem!), aby dbać o komfort gości.


Wadi Rum nocleg – koszt dodatkowy
Sam wjazd na pustynię kosztuje 5 JD. Wyjątkiem jest posiadanie biletu Jordan Pass, wtedy wstęp jest bezpłatny. Więcej o samym Jordan Pass piszę tutaj – Czy Jordan Pass jest dla każdego? Konieczna jest jednak rejestracja w punkcie informacyjnym. Co ciekawe, punkt informacyjny nie znajduje się w wiosce Wadi Rum Village, tylko kilka kilometrów przed nią. Jeśli będziesz jechać taksówką do miejsca zbiórki (Wadi Rum Village), dopilnuj aby taksówka nie zostawiła Cię przy informacji, bowiem dostanie się do wioski może być później problematyczne.
Zobacz także pozostałe wpisy z Jordanii:
Jordan Pass – komu się opłaca?
Jordania – co zobaczyć? Gotowa lista miejsc
Co sądzisz o takim noclegu? Czy spanie na pustyni w beduińskim namiocie jest wysoko na Twojej liście? A może miałaś/miałeś już okazję doświadczyć tej przyjemności? Daj znać w komentarzu.