Wbrew pozorom ukąszenia węży nie są aż tak częste w Australii. W dalszym ciągu jednak notuje się kilka śmiertelnych przypadków ukąszenia rocznie. Wybraliśmy dla Was 10 najgroźniejszych spośród około 170 gatunków węży Australii. Ale pamiętajcie, że wszystkie węże w Australii są potencjalnie niebezpieczne.
Eastern brown snake – Pseudonaja textilis
Występuje w całej wschodniej części kontynentu, są agresywne, osiągają do 2 m długości, poruszają się bardzo szybko i, wśród węży lądowych, posiadają drugi najmocniejszy jad na świecie. Prawdopodobnie jeden z nich “przepełzł” mi drogę pewnego dnia w pracy. Nie jestem pewien, ponieważ nie byłem na tyle “odważny” aby iść za nim i mu się dobrze przyjrzeć.
Western brown snake – Pseudonaja nuchalis
Tego węża możemy spotkać w całej Australii. Zazwyczaj uciekają przed człowiekiem ale, przyparte do muru, z pewnością zaatakują a ich jad może spowodować śmierć człowieka.
Tiger snake – Notechis scutatus – wąż tygrysi
Zazwyczaj można go spotkać na południowych wybrzeżach kontynentu. Może osiągnąć do 2 m długości chociaż najczęściej jest to około 1.2 m. Ukąszenie, jeśli nie leczone, prowadzi do śmierci.
Inland taipan – Oxyuranus microlepidotus – tajpan pustynny
Pamiętacie jak pisaliśmy, że eastern brown snake ma drugi najmocniejszy jad wśród lądowych węży? No to mamy oto numer jeden! Ale to nie wszystko – tajpan pustynny ma najmocniejszy jad wśród wszystkich węży – także tych wodnych. Szacuje się, że jedno ukąszenie dostarcza tyle jadu, że wystarczyłoby to na zabicie 100 dorosłych mężczyzn. Ponieważ żyje on na odległych, pustynnych terenach nie notuje się wielu przypadków ukąszeń – dlatego nie jest to najbardziej zabójczy wąż Australii.
Coastal taipan – Oxyuranus scutellatus – tajpan australijski
Występuje na północnych i północno-wschodnich wybrzeżach kontynentu. Wybitnie upodobał sobie bytowanie na polach trzciny cukrowej. Co do mocy jego jadu to jest to trzeci najmocniejszy jad wśród węży lądowych.
Mulga snake – Pseudechis australis – mulga zwyczajna
Nazwa pochodzi od odmiany australijskiego buszu, w której najczęściej można go spotkać – ma jednak największy zasięg występowania spośród węży Australii. Średnio osiąga 2-2.5 m długości – najdłuższy zanotowany osobnik miał 3.3 m długości. Atakuje w bardzo zajadły sposób.
Lowlands copperhead – Austrelaps superbus
Natknąć się na niego można w południowo-wschodniej części Australii i na Tasmanii. Osiąga do 1.5 m długości i jest jedynym jadowitym wężem, którego można spotkać pełzającego po śniegu (tak – w Australii też czasem pada śnieg!).
Small-eyed snake – Cryptophis nigrescens
Występuje na całym wschodnim wybrzeżu. Osiąga do 1 m długości i, co ciekawe, jest żyworodny!
Common death adder – Acanthopis antarcticus – zdradnica śmiercionośna
Można go spotkać na wschodnim i południowym wybrzeżu Australii. Zazwyczaj nie atakują człowieka, jeśli się ich nie dotknie. Są jednak bardzo uparte i nie uciekają przed człowiekiem, tak więc łatwo na nie nadepnąć.
Red-bellied black snake – Pseudechis porphyriacus
Występuje na wschodnim wybrzeżu kontynentu. Jego jad nie jest śmiertelny ale ukąszenie i tak jest bardzo bolesne i może zwalić z nóg. Jest to najczęściej spotykany wąż Australii, jako że można go spotkać na terenach miejskich. Zazwyczaj jednak unika konfrontacji z człowiekiem.
I tak oto przedstawiliśmy Wam najbardziej niebezpieczne węże w Australii. Jeśli zdecydujecie się przyjechać na antypody to oczywiście życzymy Wam, abyście nie musieli nigdy przed żadnym z nich uciekać.
Ale jeśli już zetkniecie się z którymś z nich to oby poszło Wam tak dobrze, jak temu Australijczykowi (mandatu za przekroczenie prędkości uniknął ale dostał upomnienie, ponieważ eastern brown snake jest pod ochroną) – kliknij tutaj >>>
Zapraszamy również do przeczytania artykułu: Niebezpieczne zwierzęta w Australii
5 komentarzy
[…] boją się ludzi niż my ich. Więcej o wężach w Australii możecie przeczytać tutaj lub o innych niebezpiecznych zwierzętach tutaj. Z drugiej strony podczas kempingowania […]
[…] Węże Australii […]
[…] oraz innych niebezpiecznych gatunków na które trzeba uważać w Australii pająki węże niebezpieczne […]
na szczęście w polsce nie ma takich weży! my tu tylko jakieś zaskrońce mamy 😉
Dobrze, że my nie mieliśmy zbyt dużej styczności z tymi australijskimi wężami – niech tak dalej zostanie 🙂