Australia zdecydowanie nie jest jednym z tych krajów, do którego można spakować walizki i ot tak się wybrać. Urząd Imigracyjny nie wpuści na teren swojego kraju nikogo bez ważnej wizy (wyjątek stanowią mieszkańcy uprzywilejowanych krajów). Jeśli planujesz przyjechać do Australii w celach jedynie podróżniczych, wiza turystyczna eVisitor będzie idealna. Jest to też częsty wybór, jeśli chcemy odwiedzić rodzinę lub znajomych.
Jak o taką wizę aplikować? Jakie są koszta? I co więcej umożliwia ta wiza? Zebrałam najważniejsze informacje dotyczące najpopularniejszego rodzaju wizy turystycznej – zwanej eVisitor (rodzaj wizy 651). Proces aplikacji nie jest skomplikowany, o czym możecie przeczytać poniżej.
Podstawowe pytanie – czy wiza turystyczna eVisitor jest dla mnie?
Wiza eVisitor umożliwia legalny pobyt w kraju w poniższych celach:
- Wakacje– bez względu czy samodzielne, czy odwiedzanie krewnych,
- Biznes – możliwość uczęszczania na umówione wcześniej spotkania biznesowe na terenie kraju,
- Szkolenie – można wziąć udział w kursach doszkalających (choć nie powinien być to główny powód wyjazdu).
Należy zaznaczyć, że na wizie turystycznej nie ma możliwości pracy i wszelkie próby otrzymania zapłaty są uważanie za nielegalne.
Jeśli chcecie najpierw poczytać o tym, jak wyglądają loty do Australii to kliknijcie tutaj >>
Jak długo mogę zostać w kraju?
Wiza turystyczna eVisitor to wiza tymczasowa, przyznawana z reguły na rok, ale jest jeden warunek – jednorazowo możemy zostać w Australii nie dłużej niż 3 miesiące. Po 3 miesiącach spędzonych w kraju częstą praktyką wśród podróżników jest wyjazd na pobliskie Bali lub do Nowej Zelandii. Można wrócić do Australii nawet w ciągu kilku dni i 3 miesięczny zegar rozpoczyna się na nowo. Na tej wizie turystycznej nie ma ograniczonej liczby wjazdów w czasie trwania ważności wizy, istnieje tylko wymaganie dotyczące długości pojedynczego pobytu w kraju. Długi okres ważności, według urzędu imigracyjnego, umożliwia dokładne dostosowanie wyjazdu do naszych planów czy lepszych biletów lotniczych.
Jakie warunki trzeba spełnić aby aplikować o eVisitor?
- Kraj, z którego pochodzimy musi być na liście współpracujących z tą wizą krajów. Od kilku lat Polacy mogą bez większych ograniczeń ubiegać się o eVisitor. Przy każdej aplikacji warto jednak upewnić się, że nic się nie zmieniło- short term visas (link do oficjalnej strony urzędu imigracyjnego).
- Należy posiadać ważny paszport.
- Znajdujemy się poza terytorium Australii w momencie aplikacji oraz wydania decyzji (czyli nie można przebywać w tym czasie w Australii na innej wizie).
- Spełniamy warunki osobowe – tzw. „character requirement”, osoby z przeszłością kryminalną w jakimkolwiek kraju mogą dostać odmowę wizy.
- Zobowiązujemy się do przestrzegania warunków wizy (m.in. brak prawa do pracy + 3 miesiące na pobyt jednorazowy).
- Mamy wystarczająca ilość zgromadzonych funduszy – wiąże się to z brakiem możliwości legalnego „dorobienia” na miejscu. Rząd może zapytać (nie zawsze!) o zaplecze finansowe. Można wtedy śmiało podać dane kilku osób, które deklarują swoją pomoc – rodzice, przyjaciele czy krewni w Australii. Ciężko powiedzieć, jaka kwota będzie wystarczająca- zależy od długości pobytu i planowanych atrakcji – bardziej stacjonarne wakacje czy dość intensywny grafik.
Od razu chciałabym uprzedzić, żeby nie przerażać się ilością wymagań, zwłaszcza, że pytania o fundusze na tym rodzaju wizy zdarzają się naprawdę rzadko.
Koszt wizy eVisitor:
Wiza eVisitor (651) jest kompletnie darmowa.
Jak można aplikować?
- Należy utworzyć swoje konto na stronie internetowej ImmiAccount – (bardzo prosty proces rejestracji).
- Wybrać z listy rodzaj wizy o którą chcemy aplikować (eVisitor 651).
- Odpowiedzieć na wszystkie pytania w aplikacji (podstawowe dane).
- Załączyć wymagane dokumenty (głównie paszport).
- Wysłać skompletowany wniosek do urzędu- użyj opcji „submit” na końcu aplikacji.
- Poczekać na odpowiedź.
Odpowiedź zwykle przychodzi po kilku godzinach, chociaż znam przypadki osób których wniosek został pozytywnie rozpatrzony w ciągu kilkunastu minut. Jest to najprostszy rodzaj wizy turystycznej do Australii, procent przyznania jest bardzo wysoki (przyjmuje się, że tylko przypadki szczególne dostają odmowę przy wizie eVisitor!)
W odpowiedzi dostaniemy wizę turystyczną do Australii która będzie zawierać:
- Indywidualny numer wizy,
- Datę rozpoczęcia wizy,
- Okres ważności,
- Specjalne warunki – jednorazowy 3 miesięczny pobyt, nielimitowana liczba wjazdów do kraju w czasie ważności wizy.
Czy można przyjechać do Australii na wizie turystycznej na dłużej niż 3 miesiące?
Oczywiście że tak, ale trzeba aplikować o inny podrodzaj wizy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie VISITOR VISA (600). Poniżej znajdziecie podstawowe informacje dotyczące tej wizy:
– można starać się o legalny pobyt na 6 lub nawet 12 miesięcy,
– wiza jest płatna: $140 jeśli jesteś poza Australią oraz $335 w przypadku wysłania aplikacji przebywając już na terenie Australii,
– istnieje większa szansa na to, że urząd imigracyjny poprosi o dodatkowe informacje,
– na tej wizie nie można pracować– cel wizy jest podoby do eVisitor, główną różnicą jest długość pobytu i koszt.
Wszystkie informacje powstały w oparciu o stronę Urzędu Imigracyjnego
w Australii (więcej informacji tutaj), która powinna być jedynym oficjalnym źródłem wiadomości.
Przedstawione wyżej dane pochodzą z czerwca 2020 roku.
I to wszytko! Następnym krokiem po otrzymaniu wizy jest pakowanie bagażu i przyjazd do Australii!
O lotach do Australii, obowiązkowej deklaracji i kontroli na lotnisku możecie przeczytać w tym artykule – kliknijcie tutaj >>
Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące Australii lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem napisz do nas w komentarzu lub skorzystaj z zakładki kontakt.
2 komentarze
[…] Aby przylecieć do Australii niezbędna jest wiza. Dodatkowo, rodzaj Twojej wizy musi ściśle odpowiadać określonemu celowi podróży. O inny dokument będziemy się ubiegać przyjeżdżając turystycznie, w celach edukacji czy też z myślą o długoterminowej emigracji. Na szczęście wizę turystyczną dostaniemy praktycznie od ręki wypełniając krótki wniosek online – jak dokładnie złożyć aplikacje krok po kroku opisaliśmy tutaj – wiza eVisitor […]
[…] Wiza turystyczna do Australii – eVisitor | Kawa i Wyprawa 3 lipca 2021 – 13:06 […]